Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Gra o tysiąc mieszkań. Miasto chce powołać własną „spółkę deweloperską”. Ale niezbędna jest zgoda radnych

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
List intencyjny z KZN podpisał Lublin na początku lipca
List intencyjny z KZN podpisał Lublin na początku lipca Dun
SIM Lubelskie Centrum - taką nazwę ma nosić nowa miejska spółka. Zajmie się budową mieszkań – plany mówią nawet o tysiącu lokali - na wynajem. Powstanie, jeśli „tak” inicjatywie powiedzą miejscy radni. Zamiarem jej utworzenia zajmą się w najbliższy czwartek.

Co najmniej 800 mieszkań - i to „od ręki” – potrzebuje miasto, aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby lublinian. Obecnie bloki dla ratusza budują ZNK oraz TBS „Nowy Dom”. Ale już wkrótce na rynku ma pojawić się trzeci gracz. Chodzi o komunalną spółkę SIM Lubelskie Centrum.

- Podstawowym celem gospodarczym tworzonej spółki ma być budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu – mówi Łukasz Mazur, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego UM Lublin.

Udziałowcem spółki ma być Krajowy Zasób Nieruchomości. Dzięki temu Lublin wejdzie do rządowego programu – Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

List intencyjny z KZN podpisał Lublin na początku lipca. -

Zamierzamy nawiązać bliską współpracę z Krajowym Zasobem Mieszkaniowym i wspólnie zbudować w Lublinie tysiąc mieszkań na wynajem w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – informował wówczas Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - My jako miasto wniesiemy do spółki grunt, na którym powstaną budynki.
Chodzi o tereny przy planowanym przedłużeniu ul. Dekutowskiego w kierunku ul. Wyzwolenia.

Program Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej zakłada budowę tanich lokali na wynajem, z możliwością ich późniejszego wykupienia. Adresowany jest do osób o dochodach zbyt wysokich, żeby starać się o mieszkanie komunalne, ale jednocześnie za niskich, żeby móc kupić mieszkanie na rynku komercyjnym.

- Czynsz ma wynosić maksymalnie 12-13 zł za mkw. – mówił w lipcu w Lublinie Bartłomiej Druziński, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości

.

Wejście do programu SIM to dla miasta korzyść finansowa. - Zakłada bezzwrotne, jednorazowe wsparcie w wysokości do 3 mln zł dla gminy na utworzenie nowego SIM – wylicza Mazur. - Budowa lokali mieszkalnych przez SIM ma być finansowana preferencyjnymi kredytami, udzielanymi przez Bank Gospodarstwa Krajowego do wysokości 80 procent przedsięwzięcia, a także partycypacji – wkładów - najemców.

Równolegle do SIM mieszkania będą budować ZNK oraz TBS. Przy czym w ich planach inwestycyjnych też nastąpią zmiany. Również w czwartek radni będą debatować nad uchyleniem uchwały wnoszącej grunty do TBS „Nowy Dom”. W grudniu 2020 r. spółka dostała prawie hektar terenów miejskich na Felinie, przy ul. Królowej Bony, ul. Królowej Jadwigi. Miało tam powstać ok.150 mieszkań. Teraz miasto wycofuje się z pomysłu przekazania działek TBS-owi. Ale nie rezygnuje z budowy mieszkań. Inwestycje ma realizować ZNK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski