Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin jeszcze bardziej świadomy recyklingu. Projekt ma zmienić życie mieszkańców

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, kampanie edukacyjne oraz powstanie nowoczesnych pojemników na elektrośmieci - takie efekty ma przynieść realizowany przez Lublin projekt, którego celem jest ograniczenie ilości elektroodpadów. W środę (25 października) ratusz podpisał z Polską Korporacją Recyklingu list intencyjny o współpracy przy tej inicjatywie.

– Jako samorząd jesteśmy zobowiązani do wdrożenia lokalnych i regionalnych modeli zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Wynika to z unijnych zaleceń dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym – mówił Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Projekt „Projektowanie i testowanie zasad ograniczania, naprawy, odzysku i ponownego wykorzystania odpadów z urządzeń elektrycznych, sprzętu elektronicznego zawierającego również tworzywa sztuczne w Europie środkowej” realizowany jest z Politechniką Czeską w Pradze, Miastem Gdańsk, powiatem bielskim oraz samorządami i środowiskami naukowymi z Włoch, Słowenii, Chorwacji, Słowacji i Austrii.

- Jesteśmy po fazie ankiet osób, które są zaangażowane zarówno w sprzedaż jak i produkcję sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz w naprawę, odzysk, przetwarzanie i ewentualnie składowanie. W ramach projektu planowana jest m.in. edukacja ekologiczna - poinformowała Monika Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Funduszy Europejskich ds. Projektów Nieinwestycyjnych Urzędu Miasta Lublin.

Katarzyna Madoń-Kremeś, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin przekazała, co będzie się działo w mieście.

- Chcemy przeprowadzić szerokie kampanie edukacyjne dla mieszkańców Lublina w zakresie użytkowania sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz jego zbiórki. Zorganizujemy w szkołach kampanię edukacyjną połączoną ze zbieraniem elektroodpadów. Efektem wymiernym będzie zakup nowoczesnych pojemników do zbiórki drobnego, zużytego sprzętu - wymieniła.

Przygotowany zostanie także podręcznik zawierający rekomendacje dla producentów oraz podmiotów przetwarzających zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Dodatkowo, odbędą się akcje pilotażowe bezpośrednio w zakładach produkujących taki sprzęt elektroniczny. Mają one służyć do poprawy jakości produktów, które przełoży się na dłuższy czas ich użytkowania.

Głównym partnerem ratusza w realizacji działań projektowych jest Polska Korporacja Recyklingu Sp. z o.o. W podpisanym w środę (25 października) liście intencyjnym strony zadeklarowały współpracę w zakresie uzyskania zamierzonych efektów projektu.

– Kluczowym zagadnieniem w obszarze gospodarowania odpadami jest efektywne wykorzystanie potencjału surowcowego odpadów. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, ale i inne frakcje odpadów poużytkowych po zakończeniu cyklu życia, mogą i powinny być poddane procesom odzysku, w tym recyklingu i stanowić źródło wysokiej jakości resurowców do tworzenia nowych produktów - mówił Witold Chemperek, wiceprezes Zarządu Polskiej Korporacji Recyklingu.

Projekt potrwa do marca 2026 r., a jego wartość to ponad 2,3 mln euro. Środki przeznaczone na działania w ramach realizacji przedsięwzięcia w Lublinie wynoszą 112 tys. euro.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski