Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Kolejne oddziały z zakazem odwiedzin pacjentów. Z objawami przeziębienia nie wejdziesz do szpitala

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Małgorzata Genca
Prawie 60 tys. mieszkańców woj. lubelskiego zachorowało od września na grypę. W ostatnim tygodniu 37 osób trafiło do szpitala z powodu uciążliwych objawów ze strony układu oddechowego.

- W związku z pogłębiającym się sezonem zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne, SPSK4 wprowadził zakaz odwiedzin w oddziałach położnictwa i perinatologii, w oddziałach ginekologii i w oddziale reumatologii i chorób układowych tkanki łącznej. Powyższe działania mają na celu ochronę życia i zdrowia pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu. Za powyższe utrudnienia przepraszamy, jednak dobro pacjentów jest naszym najważniejszym celem działania - czytamy w komunikacie szpitala przy Jaczewskiego.

Również Szpital Neuropsychiatryczny przy Abramowickiej wprowadził ograniczenia w odwiedzinach pacjentów na wszystkich oddziałach. Jednocześnie u jednego pacjenta może przebywać tylko jedna osoba odwiedzająca bez objawów przeziębienia czy infekcji wirusowej.

W zamojskim szpitalu im. Jana Pawła II od 16 stycznia wciąż obowiązuje wstrzymanie odwiedzin pacjentów na wszystkich oddziałach do odwołania. Z kolei w szpitalu przy Staszica do oddziałów z ograniczeniami odwiedzin dołączyła klinika położnictwa i patologii ciąży. Wcześniej dotyczyły to wyłącznie kliniki hematoonkologii i transplantacji szpiku.

- Odwiedziny w wymienionych klinikach są możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach, każdorazowo po uzyskaniu zgody lekarza dyżurnego na wstęp. Prosimy o wyrozumiałość i dziękujemy za respektowanie zaleceń personelu medycznego - mówi Anna Guzowska, rzecznik SPSK1.

Poza tym, w całym szpitalu na drzwiach wejściowych umieszczone są grafiki z prośbą, by osoby z objawami przeziębienia nie odwiedzały pacjentów. Nie powinniśmy przychodzić do szpitala, gdy męczy nas katar, kaszel, kichanie, wymioty czy gorączka.

Od września na grypę i inne podobne infekcje zachorowało już blisko 60 tys. mieszkańców woj. lubelskiego. W ostatnim tygodniu zmniejszyła się nieco liczba zachorowań. Od 8 do 15 stycznia na infekcje zachorowało 4,5 tys. osób, z czego 25 osób trafiło do szpitala. Natomiast, w tygodniu od 16 do 22 stycznia odnotowano 3,6 tys. kolejnych przypadków. 37 osób z nich zostało skierowanych do szpitala z powodu niepokojących objawów ze strony układu oddechowego.

Eksperci mówią, że jeszcze nie jest za późno, żeby się zaszczepić na grypę. Odporność nabiera się po około dwóch tygodniach i utrzymuje się przez pół roku. W ubiegłym roku w Lublinie w ramach miejskiego programu szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób powyżej 65. roku życia zaszczepionych za darmo zostało 8 tys. seniorów. To jest ponad 12,5 proc. populacji miasta.

- Szczepienia wykonywano od września do listopada w 44 podmiotach leczniczych na terenie Lublina. Na realizację programu wydatkowano prawie 322 tys. zł - informuje Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski