MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Konkurs poświęcony poezji Grażyny Chrostowskiej. Znamy już laureatów

Jakub Sarek
Jakub Sarek
18 listopada w Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Lublinie odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Recytatorsko-Krasomówczy "W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej, lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów". Poznaliśmy zwycięzców poetyckiej rywalizacji.

Zobacz zdjęcia z konkursu - kliknij przycisk:

Grazyna Chrostowska (1921-1942) była poetką i działaczką podziemia w okresie II wojny światowej. Większość swojego życia spędziła w Lublinie, gdzie się także urodziła. Od początku II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Zginęła w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck, do którego trafiła razem z siostrą - Apolonią. Poetka jest patronką skweru na ul. Kunickiego, niepodal dworca PKP.

- Wiersze Chrostowskiej zachowały się do dzisiaj, dzięki współwięźniarkom, które uczyły się ich na pamięć i przekazały je współczesnym pokoleniom - mówi Ewa Mochol, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w IV LO w Lublinie, które współorganizuje konkurs. - Staramy się przekazywać młodzieży wartości reprezentowane przez Chrostowską, a także sens jej twórczości - dodaje.

Zadaniem uczestników była recytacja wiersza lubelskiej poetki, a także fragmentu prozy traktującego o niemieckich obozach koncentracyjnych.

W literackie szranki stanęło 15 uczestników (6 ze szkół podstawowych i 9 ze szkół ponadpodstawowych), których wyłoniły eliminacje wojewódzkie. Te z kolei poprzedził etap szkolny, który zakończył się pod koniec października br.

Młodych recytatorów oceniało trzyosobowe jury, w skład którego weszli:

  • Alicja Jachiewicz-Schmidt (przewodnicząca), aktorka teatralna i filmowa
  • prof. Aleksander Wójtowicz, dyrektor Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie
  • Jolanta Polańska

Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych uczniów:

SZKOŁY PODSTAWOWE:

1. Emilia Cegłowska (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej); poezja: G. Chrostowska, Obraz; proza: W. Półtawska, I boję się snów.

2. Milena Sobiesiak (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej); Poezja: G. Chrostowska, Gdzieś zabłąkany; proza: W. Półtawska, I boję się snów.

3. Zuzanna Kowalczyk (Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krzepicach); poezja: G. Chrostowska Śnieg; proza: Zapowiada się piękny dzień

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

1. Anna Gadamska (IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie; poezja: Grażyna Chrostowska, Dl. B.; proza: Wanda Półtawska, I boję się snów.

2. Wiktoria Pelc (Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim; poezja: Grażyna Chrostowska, Smutek; proza: Magda Knedler, Położna z Auschwitz.

3. Magdalena Chlebus (XXI Liceum Ogólnokształcące im .św. Stanisława Kostki w Lublinie); poezja: Grażyna Chrostowska, Dl. B.; proza: S. Szmaglewska, Dymy nad Birkenau.

Wyróżnienie

Jakub Kwiatkowski (Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Władysława Stanisława Reymonta w Częstochowie); poezja: Grażyna Chrostowska, Sen; proza: Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu.

Pierwszy konkurs poświęcony twórczości Grażyny Chrostowskiej odbył się w 2002 roku. Początkowo miał on charakter lokalny, udział brali w nim uczniowie ze szkół z woj. lubelskiego. 6 lat temu zyskał on rangę ogólnopolską.

Organizatorami konkursu są: Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie i XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie.

Honorowym patronatem objęli go: Prof. Wanda Półtawska, była więźniarka obozu KL Ravensbrück, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk i Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez marszałka woj. lubelskiego. Ponadto uzyskali oni automatyczną kwalifikację do konkursu "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck", który odbywa się corocznie w Rudzie Śląskiej.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski