Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin oddał hołd powstańcom warszawskim. Zobacz zdjęcia

Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
W Lublinie odbyły się dzisiaj (1 sierpnia) obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego.
W Lublinie odbyły się dzisiaj (1 sierpnia) obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Małgorzata Genca
W Lublinie odbyły się dzisiaj (1 sierpnia) obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego.

Główne uroczystości miały miejsce na pl. Litewskim. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz reprezentanci instytucji i organizacji kombatanckich. Punktualnie o 17 - w godzinę "W" - zawyły syreny. Następnie odegrano hymn państwowy i złożono kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

- Powstanie Warszawskie to symbol bezgranicznego oddania się idei wolności przez powstańców i ludność cywilną stolicy. To także fundament budowania, utrwalania i potęgowania poczucia tożsamości narodowej - mówił wojewoda lubelski, Lech Sprawka

- Wartościami, na które powstańcy się powoływali, były przede wszystkim: prawda, powszechna sprawiedliwość, honor, dobro kraju oraz niepodległość. Jakkolwiek sierpniowy zryw – apogeum Akcji "Burza" - pochłonął tysiące ludzkich istnień, postawy jego uczestników pozostały dla nas bezsprzecznym wzorem patriotyzmu, braterstwa i odwagi - napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Wysłuchał go m.in. Alojzy Leszek Gzella, weteran Powstania Warszawskiego i b. dziennikarz "Kuriera Lubelskiego". W 1944 roku, jako 12-letni chłopiec, wraz z bratem zaangażował się w działalność Szarych Szeregów. "Kłos", bo taki przyjął pseudonim, został listonoszem kursującym po Śródmieściu z powstańczą pocztą.

Lubelskie uroczystości zwieńczył koncert „Zaśpiewajmy razem w hołdzie Powstańcom Warszawskim”. W jego trakcie wystąpili artyści i soliści z lubelskich scen.

Na pl. Litewskim otwarta została także wystawa plenerowa "Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę" przygotowana przez Centralę Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Walki w stolicy trwały przez 63 dni.

W październiku 2009 r. Sejm RP ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego.

- Święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków - zapisano w preambule ustawy proklamującej Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski