Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Odkryją talenty w Dzień Wagarowicza

Maria Krzos
"Szkoła Odkrywania Talentów" i "Miejsce Odkrywania Talentów" to tytuły, których przyznawaniem zajęło się Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Same tytuły niewiele nam pomogą - nie mają złudzeń lubelskie szkoły.

To mają być wyróżnienia dla szkół i instytucji, które szczególnie przyczyniają się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży. Ich przyznawanie jest częścią szerszej kampanii prowadzonej przez MEN (resort uzyskał na ten cel dofinansowanie z UE). Rok 2011 ministerstwo ogłosiło Rokiem Odkrywania Talentów. Pierwszy dzień wiosny ma być Dniem Odkrywania Talentów.

- Na pewno jest to rodzaj wyróżnienia - uważa Marek Woźniak, dyr. SP nr 29 w Lublinie. - Nasza szkoła będzie zabiegać o jego przyznanie.

Dyr. Woźniak twierdzi jednak, że bardziej niż sam tytuł ucieszyłoby go konkretne wsparcie dla szkoły i uczniów. Jakie? - 11 uczniów mojej szkoły zdobyło w tym roku tytuł laureata konkursu przedmiotowego. Chciałbym móc np. lepiej wynagradzać nauczycieli, którzy poświęcają na to swój czas, pracując bez żadnej gratyfikacji - mówi. - Mamy wprawdzie kółka przedmiotowe, ale aby przygotować laureata trzeba poświęcić na to zdecydowanie więcej czasu niż godzinę czy dwie w tygodniu. Poza tym, na same kółka również nie dostajemy pieniędzy. Nauczyciele prowadzą je w ramach godzin karcianych (dodatkowe godziny, poza lekcjami, które pedagodzy mają obowiązek przepracować w szkole - przyp. red.).

*Pilnie uczyli się przez cały rok, teraz odebrali honory

Jedną z nielicznych szkół w Lublinie, które już mają tytuł, jest Prywatne Gimnazjum i Liceum im. I. J. Paderewskiego. - Staraliśmy się o jego przyznanie ponieważ z nawiązką spełniamy wszystkie wymagania stawiane przez ministerstwo. Mamy mnóstwo kół zainteresowań, nie tylko naukowych - tłumaczy Dorota Smędek, polonistka z "Paderewskiego".

Kampanię ministerstwa edukacji na Lubelszczyźnie wspiera Lubelskie Kuratorium Oświaty. Dziś kurator podpisuje porozumienie z rektorem UMCS dotyczące projektu Tydzień Rozwijania Talentów. W ramach projektu, UMCS zorganizuje dla uczniów - laureatów kuratoryjnych konkursów przedmiotowych warsztaty i wykłady. - Najprawdopodobniej odbędą się one pod koniec maja - mówi Katarzyna Fik z LKO.

SONDA: Czy Lublin sprzyja rozwojowi talentów?

Agnieszka Postępska: W przypadku talentów naukowych odpowiedź brzmi - zdecydowanie tak. Szkoły i uczelnie wyższe sprzyjają temu, by dzieci i młodzież mogły się rozwijać. Gorzej z talentami sportowymi.

Piotr Kwiecień: Chyba tak, mamy uczelnie wyższe i przynajmniej trzy licea ("Unia", "Staszic", "Zamoy"), które temu sprzyjają. Słyszałem, że również licea niepubliczne mają coraz wyższy poziom.

Robert Stolat: Chyba nie mamy powodów do narzekań w tej sprawie. Mamy hale sportowe, wiele instytucji kulturalnych, domów kultury, które działają głównie z myślą o dzieciach i młodzieży.

Anna Flis: Jeśli ktoś chce, znajdzie możliwość, by rozwijać swój talent. Wiem, że w lubelskich szkołach działają różne kółka zainteresowań, stowarzyszenia. Można znaleźć coś dla siebie. kos

Oni włączyli się do akcji MEN

Szkoły z Lublina, które uzyskały tytuł "Szkoła Odkrywców Talentów"
Niepubliczna Szkoła Muzyki Rozrywkowej przy ul. Bursztynowej, Szkoła Muzyczna I i II st. im. W. Lutosławskiego przy ul. Bursztynowej, Prywatne Gimnazjum i Liceum im. I.J. Paderewskiego. W całym województwie tytuł otrzymało w sumie 20 szkół.
Lubelskie instytucje, które zdobyły tytuł "Miejsce Odkrywania Talentów"
Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja, Fundacja imienia Leszka Podkańskiego, Fundacja Rozwoju Wolontariatu oraz UMCS. Łącznie na Lubelszczyźnie jest 26 takich instytucji.

Dostaną tytuł od minister Hall

I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. A.J. Czartoryskiego oraz SP nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach.
Te dwie szkoły, jako jedyne z pow. puławskiego, otrzymały tytuł "Szkoła Odkrywców Talentów". Dziś do Puław ma przyjechać Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej, by osobiście wręczyć szkołom ten tytuł. Uroczystość ma się odbyć w pałacu książąt Czartoryskich. W spotkaniu ma również uczestniczyć pochodząca z Puław Danuta Błażejczyk, ambasador Szkół Odkrywców Talentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski