Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin pomaga. Uchodźcy z Ukrainy będą mieli gdzie się spotkać. Nowa placówka wsparcia powstała w hali Globus

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Spilno, nowa palcówka wsparcia dla uchodźców z Ukrainy ruszyła w Lublinie. Mieści się w hali Globus. Jej działalność finansuje UNICEF.

- Będę gospodynią tej przestrzeni. Będę pilnować żeby naszym gościom było tu przytulnie, żeby było co zjeść, żeby dzieci miały czym się bawić. Żeby wszystko było w porządku w tym miejscu. To bardzo ważne, że takie miejsca powstają, że możemy się spotykać ze sobą, rozmawiać, bo naszym kobietom i dzieciakom tak bardzo tego brakuje w tej chwili – podkreśla Natalia z Równego, która pracuje w Spilno.

Spilno (po ukraiński – Wspólnie) to nowa placówka wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. W czwartek (10 listopada) oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. Mieści się hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego (niski parter, wejście od strony dawnego stoku narciarskiego).

Utworzenie i działalność placówki jest finansowana przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

- Spilno to wyjątkowe miejsce, w którym najbardziej potrzebujące dzieci mogą otrzymać wsparcie oraz szansę na naukę, zabawę i nawiązanie nowych przyjaźni. Bardzo się cieszę, że Lublin jest drugim po Łodzi ośrodkiem miejskim w Polsce, w którym uruchomiono Spilno i nie możemy się doczekać powitania tutaj społeczności tego miasta – podkreśla Rashed Mustafa, krajowy koordynator Biura Reagowania Kryzysowego UNICEF w Polsce.

Spilno Lublin zajmuje powierzchnię 300 mkw. Osoby odwiedzające to miejsce mają do dyspozycji: 4 pokoje robocze przeznaczone do prowadzenia warsztatów, 1 pokój ciszy, przestrzeń wspólną i 3 łazienki. Oprócz tego w Spilno wydzielone jest pomieszczenie z przeznaczeniem na biuro.

- Startujemy z pakietem bardzo różnych działań: kulturalnych, informacyjnych, z pomocą społeczną, pomocą prawną, psychologiczną. Z działaniami typowo plastycznymi, rękodzielniczymi. Chcemy realizować cele terapeutyczne, wspierające – mówi Marta Sienkiewicz ze Stowarzyszenia Homo Faber.

Organizatorami wydarzeń we Spilno Lublin są cztery organizacje pozarządowe: Fundacja Sempre a Frente, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Bona Fides oraz Fundacja 5Medium.

Spilno będzie otwarte codziennie „od rana do wieczora” – Żeby być na bieżąco z tym co tutaj organizujemy i do czego zapraszamy warto jest śledzić media społecznościowe, bo program się zmieni w zależności od dnia – mówi Sienkiewicz . I dodaje: - Będziemy zamykać o 20 a otwierać około 9, 10.

Ratusz szacuje, że liczba mieszkańców Lublina zwiększyła się o 15 procent od momentu agresji Rosji na Ukrainę, czyli od 24 lutego 2022. Oznacza, to że w mieście przebywa ok. 45 tys. uchodźców z Ukrainy.

- Dzięki współpracy z UNICEF mamy możliwość zaproszenia ukraińskich i polskich dzieci oraz ich opiekunów do wyjątkowego miejsca nauki, zabawy i integracji. Doświadczenie i umiejętności organizacji pozarządowych, którym powierzyliśmy prowadzenie Spilno Lublin, gwarantują powodzenie tej inicjatywy. Jestem przekonany, że takie miejsca jak Spilno pozwolą wszystkim mieszkańcom Lublina czuć się dobrze w naszym mieście – przekonuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Porozumienie o współpracy podpisane w czerwcu prze Lublin i UNICEF przewiduje pomoc rzeczową i finansową o wartości ok. 19 mln zł. Korzystają dzieci ukraińskie i polskie.

UNICEF dla uchodźców

W ramach współpracy miasta i UNICEF 22 lubelskie szkoły otrzymały 44 laptopy, zorganizowano wakacyjne kolonie dla 300 dzieci uchodźczych i współfinansowano zakup wyposażenia do nowego segmentu przedszkolnego przy Zespole Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej.

- Ponadto, przekazano środki finansowe na zapewnienie całodziennego wyżywienia oraz środków higieny osobistej dla uchodźców w punktach zbiorowego zakwaterowania. W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie zatrudniane są osoby, które pomagają pracownikom i obywatelom Ukrainy, w tym dzieciom z rodzin uchodźców. W szkołach zatrudniani są asystenci międzykulturowi wspierających ukraińskich i polskich uczniów oraz ich rodziców. Dla bibliotek szkolnych oraz publicznych w Lublinie zakupiono materiały edukacyjne i książki – wylicza Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski