Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin zaginiony: Getto na zdjęciu oficera Wehrmachtu

Witold Michalak
W czasie II wojny światowej Max Kirnberger przyjechał do Lublina jako oficer Wehrmachtu. Wyjechał z miasta z kolekcją niesamowitych zdjęć zrobionych w lubelskim getcie. Dzisiaj, na zakończenie cyklu "Zaginiony Lublin"publikujemy jedno z jego zdjęć.

Zdjęcie getta z 1940 r. w formacie A5 dostaniesz z dzisiejszym, papierowym wydaniem Kuriera Lubelskiego.

Fotografia powstała prawdopodobnie w 1940 r. Widzimy na niej ludzi idących ul. Szeroką - centralną arterią dzielnicy żydowskiej. Zdjęcie uderza doskonałą jakością. Jest przejmującym dokumentem ostatnich miesięcy życia getta przed zagładą.

Fotografia pochodzi ze zbiorów Deutches Historisches Museum w Berlinie. Placówka ta ma w swoich zbiorach ponad 400 zdjęć wykonanych przez Maksa Kirnbergera. - Wśród nich znajduje się 70 kolorowych zdjęć wykonanych w lubelskim getcie - mówi Joanna Zętar z Ośrodka 'Brama Grodzka Teatr NN.

Kim był autor fotografii? Wiemy, że urodził się w 1902 roku w Landsbergu, w Bawarii. Chodził do szkoły dla dzieci niesłyszących, pasjonował się fotografią. W berlińskim muzeum znajdują się jego zdjęcia powstałe jeszcze przed wybuchem wojny. Kirnberger uwiecznia na nich ulice udekorowane nazistowskimi flagami lub zloty członków NSDAP w Norymberdze.

Kirnberger trafił do Lublina jako oficer w oddziale informacyjnym. Spacerował po getcie uzbrojony w aparat fotograficzny. W efekcie powstała seria doskonałych zdjęć.

- W tamtym czasie Niemcy często chodzili po gettach i robili zdjęcia. Z reguły fotografowali osoby stare, chore. Były to typowe zdjęcia propagandowe pokazujące Żydów od najgorszej strony. Zdjęcia Kirnbergera są zupełnie inne - opowiada Robert Kuwałek z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Kirnberger pokazywał mieszkańców getta w taki sposób, że gdyby nie opaski z gwiazdą Dawida na ramieniu, trudno byłoby się domyśleć, że oglądamy sceny z czasów wojny. Widać ludzi zawzięcie dyskutujących na targowisku, dwie ładne młode Żydówki idące pewnym krokiem przez Krakowskie Przedmieście. Większość zdjęć wykonanych przez nazistów ma zupełnie inny charakter. - W oczach fotografowanych widzimy strach. Ludzie kłaniają się z lękiem ustępują drogi przed Niemcami - mówi Robert Kuwałek. Jego zdaniem Max Kirnberger lubelskie zdjęcia robił wyłącznie na swój użytek.

- Te zdjęcia nigdy nie były wykorzystane do celów propagandowych. Zostały ujawnione dopiero po zakończeniu wojny - dodaje Robert Kuwałek.

Kirnberger skończył służbę w wojsku w 1942 r. ze względów zdrowotnych. Po wojnie wrócił do pracy jako nauczyciel. Pisał książki, w tym podręcznik o fotografii. Zmarł w 1983 r. Więcej zdjęć Max Kirnbergera można zobaczyć na stronie www.biblioteka.teatrnn.pl.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski