18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin Zaginiony: Wirtualna wielka synagoga

WIT
Krzysztof Mucha
Dzięki pracy Krzysztofa Muchy możemy zobaczyć, jak wyglądała największa bożnica dawnego Lublina. To on stworzył pierwszą wirtualną wizualizację wielkiej synagogi, którą prezentujemy w naszym cyklu "Lublin zaginiony". W środę z Kurierem czternaste zdjęcie z naszej kolekcji - cyfrowa rekonstrukcja Wielkiej Synagogi.

Wizualizacja pokazuje synagogę w takim kształcie, w jakim została wybudowana w połowie XIX wieku. Budynek istniał do 1943 roku, kiedy został wysadzony w powietrze przez hitlerowców. Bożnica stała przy dawnej ul. Jatecznej, czyli u stóp wzgórza zamkowego. Pierwsza wirtualna wizualizacja wielkiej synagogi powstała w 2007 r. - Jak się okazało, był to dopiero początek prac związanych z tym obiektem - mówi Krzysztof Mucha, informatyk z firmy Servodata Elektronik.

Prace nad wizualizacją zamieniły się w pracę naukową. Wiedza, jaką zgromadził lublinianin, zainteresowała Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej. - Dostałem stamtąd propozycję przygotowania monografii wielkiej synagogi - opowiada Krzysztof Mucha. Książka wkrótce ukaże się drukiem, powinna trafić do bibliotek naukowych w ciągu najbliższych tygodni. Ale to nie koniec publikacji Krzysztofa Muchy na temat synagogi. - W czasie kwerendy w archiwum natrafiłem na informacje o synagodze pierwotnej, pochodzącej jeszcze z okresu staropolskiego. Dzięki temu wiemy, jaki miała dach, jak wyglądały fragmenty jej ścian. Wiemy, że w całości była wzniesiona z kamienia. Być może w oparciu o te informacje uda się odtworzyć jak wyglądała - przyznaje Mucha.

W swoich poszukiwaniach lublinianin natrafił też na ciekawe wątki obyczajowe. Obok wejścia do synagogi działał lokal, gdzie serwowano herbatę wzmacnianą alkoholem. Trunek przyciągał do lokalu towarzystwo, które nie zawsze potrafiło się godnie zachowywać. Kłopoty z gośćmi sprawiały, że z gminy żydowskiej trafiały do magistratu bardzo ciekawe i emocjonalnie pisane skargi na bywalców. Zdaniem Krzysztofa Muchy, synagoga wzniesiona w XIX stuleciu była, jeśli chodzi o układ pomieszczeń, kopią starszej, istniejącej w tym miejscu bożnicy, której budynek powstał nie w roku 1567, jak często powtarza się w publikacjach dotyczących Lublina, ale na początku XVII w. Dokumenty gminy żydowskiej sprzed II wojny światowej podawały rok 1622 jako rok oddania do użytku wielkiej synagogi w Lublinie - mówi autor wizualizacji.

Uwaga!

W czwartek ostatnia, 15. część kolekcji - kolorowe zdjęcie wykonane w lubelskim getcie przez niemieckiego oficera Maksa Kirnbergera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski