Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Zaułek Hartwigów ożyje dzięki warsztatom fotograficznym. Ilość miejsc ograniczona!

OPRAC.: LY
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na zwiedzanie warsztatu fotograficznego i wyjątkowy spacer śladami Edwarda Hartwiga. To tylko część interesujących wydarzeń Warsztatów Kultury, które odbędą się we wrześniu w Lublinie.

W Zaułku Hartwigów mieści się obecnie Warsztat Fotograficzny. Prowadzi go artysta-fotografik Roman Krawczenko. Specjalizuje się on w szlachetnych technikach fotograficznych.

W swoim warsztacie przedstawi, jak wyglądały i działały one dawniej, oraz jak wyglądała codzienność fotografów i laborantów z przełomu XIX i XX wieku. Oprócz historii zaprezentowane zostaną także dawne techniki fotografii.

W programie zwiedzania znajdują się: technika ambrotypii, historia fotografii, aparaty pamiętające naszych pradziadków, ciemnia fotograficzna oraz fotografia na papierze i szkle. Będzie również możliwość wykonania techniką kolodionową portretu na szkle.

Warsztaty będą odbywać się w czwartki i piątki we wrześniu : 1-2, 8-9, 15-16, 22-23 i 29-30 w stałych godzinach 12-16 w Warsztacie Fotograficznym Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3. Udział w pokazach jest darmowy, ale dostępny jedynie dla osób pełnoletnich, a w warsztacie mogą przebywać jednocześnie tylko 2 osoby.

W ramach wydarzenia odbędzie się także spacer „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych”.

Sam Edward Hartwig uważał stolicę Lubelszczyzny za kopalnię fotograficznych inspiracji:

- Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, to była kopalnia fotografii […]. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania, […] ten strój, te ubiory; zarośnięte i brodate twarze, bardzo ubogie chałupy na Podzamczu. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej. Mieszkali tam szewcy, krawcy; mieli jakiś kąt do spania, dosłownie kąt, a właściwie pracowali na wolnym powietrzu. […] Jednocześnie była piękna architektura, był ciekawy sztafaż, ruch na ulicach, handel w sklepikach i na ulicach. Sprzedawano makagigi zrobione z maku, jabłka marynowane, które wystawiane były w dużych beczkach, kapustę kiszoną i różne specjalności, które tylko u Żydów można było kupić, oczywiście śledzie itp. Wszystko to było wystawione przed wejściem do domu, na ulicy (źródło: teatrnn.pl).

Odbędzie się on w sobotę 24 września w godzinach 11-13. Udział jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszego zapisu przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl. Liczba miejsc ograniczona. Również zacznie się w Zaułku Hartwigów.

W programie znajdują się także płatne wydarzenia: Odbitki stykowe – fotografia z duchem, Talbotypia – papier solny i Ambrotypia. Szczegóły wraz z możliwością zapisu znajdują się pod tym samym adresem internetowym.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski