Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Białek: niepodległość jest ciągłym zadaniem i zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń

Anna Pawelczyk
Małgorzata Genca
- Trzeba zwracać uwagę pod jakimi hasłami i znakami obchodzimy rocznicę niepodległości, by nie splamić samego święta i pamięci o nim - mówi Maciej Białek, nauczyciel historii.

Czym dziś jest dla Polaków niepodległość?

Pojęcie niepodległości nie zmieniło swojej definicji. Zmieniły się jedynie okoliczności i perspektywa dla współczesnych Polaków, którzy od kilku pokoleń nie muszą już walczyć o nią i przelewać krwi. Sytuacja ta usypia nas, dając złudne wyobrażenie, że stan ten będzie trwały i samoistny. Pamiętajmy, że pokój jak i wojna oraz zmiany granic na mapach politycznych są stanem permanentnym tylko rozłożonym w czasie. Dlatego uważam, że niepodległość jest ciągłym zadaniem i zobowiązaniem wobec przeszłych, teraźniejszych i przyszłych pokoleń. To również ciągła, codzienna praca dla dobra wspólnego.

Czy uczniowie interesują się tym okresem naszej historii?

Myślę, że zainteresuje wtedy, gdy jest dobrze opowiedziana, a co najważniejsze uczciwie, wielostronnie i bez przemilczeń na temat faktów niewygodnych, niepasujących do mitów i legendy. Uproszczenia i brak rzetelności w opowiadaniu historii skutkują negatywnymi wyobrażeniami i postawami społecznymi, a szczególnie niebezpieczne staje się to wówczas, kiedy historia używana jest doraźnie jako narzędzie walki politycznej. Tak wykorzystywana historia może stać się powodem nie tylko napięć społecznych, ale nawet w ekstremalnych sytuacjach grozi przelewem krwi.

Z okazji 100-lecia niepodległości w całym kraju organizowane są różne wydarzenia, w tym nasz test. Czy warto brać w nich udział?

Tak, ponieważ budują one pamięć i wspólnotę. Należy przy tym jednak pamiętać, że pamięć o przeszłości nie jest jednoznaczna z historią, z historią państwa, narodu, społeczeństwa czy jednostek ją budujących. Trzeba również zwracać uwagę, pod jakimi znakami i z jakimi hasłami będziemy uczestniczyć w takich obchodach, aby święta tego, pamięci o nim nie splamić. Nie może to być symbol swastyki, a hasła nie mogą nieść treści rasistowskich, ksenofobicznych. Warto dla przykładu wspomnieć i pamiętać o tym, że w szeregach Legionów Józefa Piłsudskiego służyło blisko 650 legionistów - Polaków wyznania mojżeszowego.

Obecnie temat niepodległości budzi duże zainteresowanie. Uważa pan, że jest to efekt długotrwały czy tylko chwilowy, spowodowany rocznicą?

Na pewno okrągła rocznica sprzyja zwiększonemu zainteresowaniu tematem niepodległości, ponieważ jest on wszechobecny w różnych kontekstach. To, czy zainteresowanie nim potrwa dłużej niż samo świętowanie, zależy już od naszych osobistych wyborów. Wypowiedzi laureatów konkursu historycznego organizowanego przez „Kurier Lubelski” pokazują dużą dojrzałość uczestników. Wykazali się oni ciekawością i wiedzą. Słuchając ich wypowiedzi z przyjemnością odnotowałem, że były wśród nich dojrzałe, przemyślane, świadczące o tym, że sięgają po książki nie tylko przy okazji konkursu. Rodzi to nadzieję, że przynajmniej u części z nich historia na trwałe zagości jako ciekawy przedmiot szkolny, jak również jako obszar, który warto poznawać przez całe życie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski