Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyzy z historią

Ewa Czerwińska
Sabina Dzida, ekspert od pyz i pierogów
Sabina Dzida, ekspert od pyz i pierogów
Cudze chwalicie, swego nie znacie - mówi porzekadło. Prawda. Więc w duchu patriotyzmu kulinarnego dziś znów sięgamy do skarbnicy potraw regionalnych. Podobno więcej niż co czwarta lubelska potrawa pochodzi z rejonu Kąkolewnicy. Tym razem proponujemy Państwu przepis Sabiny Dzidy z Rudnika w gminie Kąkolewnica.

Pani Sabina jest jedną z najbardziej aktywnych lokalnych gospodyń. Poniżej znajdziecie krótką historię pszenno-mięsnego specjału -polskowolskiej pyzy oraz wskazówki, jak je zrobić.

Pyzy polskowolskie
Polskowola, dawniej Ruskowola, należała do folwarku Kąkolewnica. Mieszkańcami byli Rusini, których osiedlano w dobrach królewskich - stąd pierwotna nazwa Ruskowola. Po II wojnie światowej w Polskowoli wyrabiano kiełbasę wiejską, a z pozostałego mięsa, czyli "obrzynek" przygotowywano farsz do różnego rodzaju pierogów. Z powodu słabych gleb - nie rodziła się pszenica - na co dzień podstawowym daniem były pyzy bez nadzienia - zwane "tertunami", placki ziemniaczane i kopytka. Wcześniej pyzy były przygotowywane bez dodatku mąki ziemniaczanej.

Produkty:
Na ciasto: 3 kg ziemniaków gotowanych, 0,7 kg ziemniaków tartych na tarce
2 jaja wiejskie, 0,5-0,7 mąki ziemniaczanej (w zależności od zawartości skrobi )
Na farsz:
1 kg mięsa wieprzowego (okrawki, podgardle, boczek), sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania: 3 ziemniaki obrać, ugotować, wystudzić i dokładnie rozgnieść kopyścią drewnianą. Pozostałe ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce, odcedzić na lnianej ścierce. Następnie połączyć ziemniaki gotowane i tarte z mąką ziemniaczaną, jajkami i solą do
smaku. Dokładnie ugniatamy na jednolitą masę.
Farsz: mięso gotujemy, przekręcamy przez maszynkę do mięsa, dodajemy podsmażoną cebulkę, sól i pieprz do smaku i wszystko dokładnie mieszamy.
Ciasto dzielimy na kuleczki równej wielkości w każdej robimy dołek, w który wkładamy farsz i formujemy pyzę podobną do gomółki masła.
Przygotowane pyzy wrzucamy na gotującą się, osoloną wodę. Gotujemy na małym ogniu aż wypłyną. Wyjmujemy drewnianą łyżką na sito, odcedzamy i przekładamy na półmisek. Podajemy ze skwarkami i cebulką.

Pierogi turowolskie

Produkty:
1 kg mąki, 5 dag mąki, jajko, 1 szklanka ciepłego mleka, 1/2 kg soczewicy, cebula.
Sposób przygotowania:
Mąkę, ok. 1 kg, przesiewamy przez sitko, robimy dołeczek i kruszymy maleńką ilość drożdży, np. wielkości wiśni, dodajemy sól i zalewamy ciepłą wodą (małą ilością, ok. 1 szklanki).
Dodajemy jajko, szklankę ciepłego mleka i wygniatamy ciasto ok. 5-7 minut.
Soczewicę gotujemy ok. pół godziny, do uzyskania miękkości. Następnie odcedzamy, przekręcamy przez maszynkę, przekręcamy również jedną cebulę. Drugą cebulę podsmażamy na tłuszczu, dodajemy do soczewicy, przyprawiamy do smaku pieprzem i solą. Wszystko poddusić.
Ciasto podzielić na części i cienko rozwałkować, szklanką wykroić koła. Na każde z nich nakładać łyżeczką farsz. Starannie zakleić, gotować ok. 5 minut, do wypłynięcia na powierzchnię w osolonym wrzątku.
Pyszne są ze skwarkami podsmażonymi z cebulką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski