Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura międzynarodowa. Chętnych nie brakuje

Aleksandra Dunajska
archiwum
Sami wybierają przedmioty, a lekcje są prowadzone po angielsku. Chętni do klasy z międzynarodową maturą mają do piątku czas na zgłoszenie.

SPRAWDŹ TEŻ: Poprawkowa matura z matematyki 2017. Arkusze, odpowiedzi i rozwiązania

Anna Prażmo zdaje międzynarodową maturę. Jak podkreśla – minione trzy lata wymagały od niej wiele pracy, ale wysiłek się opłacił.

– Program międzynarodowej matury oznacza zupełnie inne podejście do systemu nauczania. Bardziej stawia się w nim na kreatywność, umiejętność pisania prac, analizowanie danych, wykonywanie doświadczeń niż przyswajanie wyłącznie encyklopedycznej wiedzy – tłumaczy Prażmo.

– To program, który rozbudza ciekawość świata, kształtuje postawy tolerancji, premiuje dociekliwość. Zachęca także do podejmowania działań w ramach wolontariatu – dodaje Ewa Kwiatkowska, asystentka koordynatora międzynarodowej matury w Prywatnym LO im. I.J. Paderewskiego w Lublinie.

Wśród korzyści jest też fakt, że międzynarodowa matura to furtka na zagraniczne uczelnie. Wiele polskich uniwersytetów, politechnik, akademii też traktuje jej absolwentów wyjątkowo, stosując korzystny przelicznik ocen z egzaminu na punkty kwalifikacyjne.

Jedynymi szkołami w województwie lubelskim, gdzie można zdawać międzynarodową maturę, są dwie placówki z Lublina: I LO im. S. Staszica oraz Prywatne LO im. I.J. Paderewskiego. Chętnych nie brakuje.

– W ubiegłym roku do testu sprawdzającego znajomość języka angielskiego przystąpiło 100 osób, a w klasie są 32 miejsca – mówi Stanisław Stoń, dyr. I LO.

Jak to działa?

Wszystkie zajęcia (z wyjątkiem języka ojczystego) prowadzone są w języku angielskim. Uczeń wybiera sześć przedmiotów: trzy są nauczane na poziomie rozszerzonym, reszta – na podstawowym.

Obowiązkowym elementem programu jest również Teoria Wiedzy, CAS oraz 
esej rozszerzony. Na pierwszym przedmiocie omawiane są zagadnienia z zakresu filozofii, psychologii, etyki.

CAS to program rozwoju osobistego, którego zaliczenie wymaga poświęcenia co najmniej 150 godzin na aktywność o charakterze społecznym, artystycznym oraz rozwój fizyczny.

Esej zaś to praca badawcza z wybranej indywidualnie dziedziny.

Nauka w „międzynarodowej” klasie w szkole publicznej nie oznacza dla rodziców dodatkowych kosztów.

– Może poza anglojęzycznymi podręcznikami, które są droższe niż te polskie. Ale uczniowie mają jeden zestaw książek na dwa lata nauki (klasa II i III) – tłumaczy Monika Trznadel, koordynatorka programu międzynarodowej matury w I LO.

Płatny jest też sam egzamin maturalny. – W tym roku było to 662 euro za osobę, jednak to koszt, którego nie ponoszą rodzice, ale Urząd Miasta Lublin – wyjaśnia Trznadel.

Zainteresowani nauką w klasie z międzynarodową maturą muszą się spieszyć – formularze zgłoszeniowe można składać tylko do piątku.

Termin jest krótszy niż dla pozostałych gimnazjalistów, bo 1 czerwca kandydaci przystąpią do pisemnego i ustnego sprawdzianu uzdolnień z języka angielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski