Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura: Jak przygotować się do ustnego egzaminu z polskiego?

MSZ
archiwum
Jak przygotować się do ustnego egzaminu z j. polskiego? Co zrobić, aby swoją prezentacją zaciekawić komisje? Sprawdź co tegorocznym maturzystom radzą nauczyciele.

Choć na wybór tematów jest już za późno to trzeba pamiętać, że łatwiej nam się opowiada o czymś co doskonale znamy. - Dobrze jeśli temat jest zgodny z zainteresowaniami ucznia. Jeśli to element jego pasji praca z pewnością będzie dużo ciekawsza - mówi Teresa Koługa, nauczycielka, która na co dzień na korepetycjach pomaga uczniom w tworzeniu prezentacji maturalnych.

Kiedy już wiemy o czym będziemy mówić należy dokładnie opracować tezy, które będziemy omawiać w czasie egzaminu. - Uczeń powinien wybrać główny motyw swojej pracy, na którym się skupi. Ten motyw powinien pokazać komisji umiejętność wyrażania myśli za pomocą słów. Tą wypowiedzią maturzysta musi zdobyć zainteresowanie sobie członów komisji, którzy być może słuchają już tego dnia setnej pracy. Musi czymś ciekawym wyróżnić się z tłumy, ale także popisać się gruntowną wiedzą z omawianego tematu. W ten sposób zostawi dobre wrażenie - tłumaczy Koługa. - Praca powinna zaskoczyć, przykuć uwagę komisji - dodaje Koługa.

Informacje o maturze 2011 w naszym serwisie specjalnym - czytajcie!

Praca nie powinna opierać się na materiałach znalezionych w starym zeszycie, czy Internecie. Dobre wrażenie robią te prezentacje, które są nie tylko dobrze udokumentowane, ale również te, w których znajdą się dodatkowe elementy jak np. fragmenty filmów. - Multimedia zawsze robią lepsze wrażenie niż suchy tekst, który maturzysta będzie recytował z pamięci przez piętnaście minut. Teraz może być już za późno na rozszerzenie swoich prac o te elementy, ale osoby, które się na nie zdecydowały zapewne nie będą żałować - wyjaśnia polonistka Anna Jakubiec.

- Ważne też, aby materiały, na których opieramy naszą pracę miały sprawdzone źródła. Dlatego unikałabym korzystania z sieci, na rzecz udania się do biblioteki. Porządna i dobrze opracowana bibliografia, z którą zapoznał się maturzysta zawsze robi wrażenie - twierdzi Koługa.

Co jeszcze możemy zrobić, aby zaciekawić komisję? - Dobrze, jeśli w swojej pracy wykorzystujemy teksty z poza kanonu lektur. Pokazuje to, że nasze zainteresowanie sięgają dalej niż absolutne minimum wymagane przez ministerstwo. Nie można jednak przesadzić i opierać się tylko na pozycjach mniej znanych. Najlepiej więc zachować proporcje pół na pół - radzi Jakubiec.
Ramowy plan wypowiedzi, czyli jak ułatwić sobie egzamin.

Maturzyści 2011 - łączcie się na Facebooku!

Przygotowując plan wypowiedzi musimy pamiętać, że mamy w nim określić problem, przedstawić argumentację oraz płynące z naszej pracy wnioski. - Ta trójdzielna budowa pozwala logicznie przedstawić główny motyw pracy. Lepiej zrozumieć o czym mówimy, a nie uczyć się wypowiedzi na pamięć. Egzamin ma być przemową, a nie recytacją. Poza tym co jeśli się zatniemy, czy pomylimy? Wtedy nauka na pamięć może łatwo się na nas zemścić - twierdzi Koługa.

- W planie wypowiedzi radziłabym umieścić trudne nazwiska, czy tytuły książek, które w stresie mogą nam wylecieć w głowie - dodaje Jakubiec.

Zakończenie prezentacji maturalnej powinno pozostawić wrażenie, że temat został wyczerpany. - Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby ktoś poczuł niedosyt. Lepiej powiedzieć więcej niż mniej. Dlatego warto wykorzystać w pełni dany nam czas - twierdzi Jakubiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski