MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maturzysto! Wybieraj studia z głową

Maria Krzos
- O byciu prawnikiem marzyłam już jako dziecko - mówi Ania Wójtowicz, tegoroczna maturzystka z VII LO w Lublinie
- O byciu prawnikiem marzyłam już jako dziecko - mówi Ania Wójtowicz, tegoroczna maturzystka z VII LO w Lublinie Małgorzata Genca
Informatyka, medycyna, nauki inżynieryjne. To tylko niektóre branże, w których, zdaniem specjalistów, za kilka lat będzie największa szansa na znalezienie pracy. Kłopot w tym, że wiele osób wybierając kierunek dalszej nauki w ogóle nie bierze takich informacji pod uwagę.

Anna Ostojewska jest pedagogiem w VII LO w Lublinie. W ramach Szkolnego Ośrodka Kariery uruchomionego w tej szkole za pieniądze z Unii Europejskiej zajmuje się również doradztwem zawodowym.

- Z moich obserwacji wynika, że mniej więcej połowa licealistów, którzy do mnie przychodzą, nie ma pomysłu na swoją przyszłość zawodową - mówi. - Uważają, że sytuacja na rynku pracy, zwłaszcza w naszym regionie, jest bardzo trudna. W związku z tym wielu traktuje studia jako sposób na odłożenie w przyszłość momentu rozpoczęcia pracy zawodowej.

Informacje o maturze 2011 w naszym serwisie specjalnym - czytajcie!

Ania Wójtowicz, tegoroczna maturzystka z "Siódemki", plany na przyszłość ma jednak sprecyzowane. - Zamierzam studiować prawo, chciałabym zostać adwokatem od spraw karnych - zdradza. - Dlaczego? To moje marzenie odkąd byłam dzieckiem, wydaje mi się, że mam predyspozycje do wykonywania tego zawodu.

Podejmując decyzję Ania kierowała się również opiniami osób, które już ten zawód wykonują oraz studentów prawa. - Usłyszałam m.in., że to dobrze płatna praca - mówi. - To nie był jednak powód mojej decyzji. Przede wszystkim kierowałam się tym, co chciałabym robić w życiu.

* Jak studiuje się w Lublinie? Opinie studentów

Według najnowszego raportu firmy Work Service (działającej m.in. na rynku pracy tymczasowej), zawody prawnicze znajdują się w grupie branż, w których za kilka lat będzie stosunkowo łatwo znaleźć pracę. - Najwięcej miejsc będzie czekać jednak na obecnych maturzystów po studiach informatycznych, pedagogicznych oraz technicznych - mówi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service. - W perspektywie najbliższych 3-5 lat zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów będzie stale wzrastać. Już za pięć lat deficyt pracowników wśród informatyków i programistów może wynieść na polskim rynku pracy niemal 30 proc.

Maturzyści 2011 - łączcie się na Facebooku!

Czy młodzież interesuje się, gdzie w przyszłości będzie miała największą szansę na znalezienie zatrudnienia? - Nie do końca. Podczas naszych spotkań zwykle to ja rozpoczynam rozmowę na ten temat - odpowiada Anna Ostojewska. - Informuję m.in. o tego typu prognozach. Czasem moja rola polega np. na uświadomieniu na czym dany zawód polega. Młodzież powinna bardziej świadomie planować swoją przyszłość zawodową. Spotkania z doradcami zawodowymi potrzebne są już w gimnazjach.

Czym się kieruje młodzież?

Powody wyboru obecnej szkoły/uczelni wyższej i kierunku nauki/studiów: Bez żadnego konkretnego powodu - 22 proc. Ze względu na rady doradców zawodowych - 4 proc. Ze względu na namowy rodziców i rodziny - 13 proc. Ze względu na znajomych - 17 proc. Ze względu na renomę i prestiż szkoły - 14 proc. Ze względu na bliskość od domu - 28 proc. Ze względu na perspektywy łatwego znalezienia pracy - 24 proc. Ze względu na zainteresowania - 51 proc.

Jak licealiści oceniają możliwość znalezienia pracy w woj. lubelskim? Bardzo trudno o znalezienie tu jakiejkolwiek pracy - 43 proc. Łatwo jest znaleźć tutaj pracę, ale tylko w kilku zawodach - 24 proc. Łatwo jest znaleźć tutaj pracę - 2 proc. Trudno powiedzieć - 31 proc.
(na podst. badań przeprowadzonych na zlecenie WUP w Lublinie)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski