Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto szuka organizacji do realizacji usługi asystenta osoby z niepełnosprawnościami. Wnioski można składać do 12 grudnia

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Miasto Lublin
Miasto zaprasza organizacje pozarządowe do udziału w otwartym konkursie ofert na realizację usługi asystenta osoby z niepełnosprawnościami w 2024 r. Wnioski można składać do 12 grudnia. Asystenci będą pracować od stycznia do marca przyszłego roku.

– W przyszłym roku Miasto będzie kontynuować usługę asystenta osobistego. Pomoc ta pozwala na wzrost niezależności i ułatwia funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami w codziennym życiu – mówi Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Pierwsza część programu, finansowana w całości z budżetu Miasta, zabezpieczy w okresie od stycznia do marca 2024 r. 7 tys. godzin usług, z których będzie mogło skorzystać minimum 120 osób. Podmioty zainteresowane realizacją zadania mogą składać oferty do 14 grudnia za pośrednictwem generatora ofert Witkac.pl, zgodnie z zasadami konkursu.

– Pozyskaliśmy kolejne środki z Funduszu Solidarnościowego na zapewnienie tej formy wsparcia w 2024 roku. Czekamy na dopełnienie formalności i podpisanie umowy. Aby zapewnić ciągłość usług, od stycznia do marca przyszłego roku Miasto będzie finansować to zadanie ze środków własnych. W tym celu zabezpieczyliśmy w miejskim budżecie 300 tysięcy złotych – podkreśla Lipińska.

Kim jest asystent osoby z niepełnosprawnością?

Asystent osoby z niepełnosprawnością nie pełni funkcji stricte opiekuńczych i pielęgnacyjnych, w związku z czym nie musi posiadać, np. wykształcenia medycznego. Zadaniem asystenta jest towarzyszenie osobie ze znacznym stopniem niepełnosprawności w codziennych obowiązkach. Wsparcie realizowane jest przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 7:00-22:00 i polega w szczególności na pomocy w wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez niego miejsca, załatwianiu spraw urzędowych czy korzystaniu z oferty kulturalnej (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, czy wystawy).

Kto może skorzystać z usług asystenta?

Warunkiem koniecznym jest posiadanie orzeczenia stwierdzającego znaczny stopień niepełnosprawności. Z pomocy asystenta mogą więc skorzystać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim lub mające problem z poruszaniem się, ale także osoby niewidome i słabowidzące czy głuche i głuchonieme. Mieszkańcy będą mogli korzystać z usług asystenta bezpłatnie.

Na kontynuację programu asystenta osoby z niepełnosprawnością Miasto pozyskało blisko 3 mln zł z Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu Rządowego „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2024”. Środki te pozwolą na świadczenie ponad 55 tys. godzin usług. Wnioski na nabór osób do Programu będzie przyjmować organizacja wyłoniona w konkursie ofert.

W 2023 roku z tej formy pomocy skorzystało blisko 360 osób, w tym ponad 80 w ramach środków miejskich oraz około 280 dzięki wsparciu z Funduszu Solidarnościowego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski