MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Teatru: Nagrody i wyróżnienia dla ludzi teatru (ZDJĘCIA)

Andrzej Z. Kowalczyk
Międzynarodowy Dzień Teatru
Międzynarodowy Dzień Teatru Jacek Babicz
Nie będzie przesady w twierdzeniu, że całe życie kulturalne koncentrowało się w czwartek wokół sceny. Działo się tak oczywiście za sprawą Międzynarodowego Dnia Teatru. To wielkie święto ludzi teatru – tych, których podziwiamy na scenie, ale także pracujących poza nią – było w tym roku obchodzone już po raz 53.

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 r. podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu święto jest obchodzone rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. Wszyscy ludzie teatru przyjmują życzenia i nagrody, a przede wszystkim wyrazy sympatii od widzów na co dzień wypełniających teatralne sale.

Jest tradycją, że w tym dniu Międzynarodowy Instytut Teatralny wystosowuje okolicznościowe orędzie. W tym roku jego autorem był Brett Bailey, południowoafrykański dramatopisarz, reżyser i scenograf, który zwrócił uwagę na wszechobecność i różnorodność teatru. „Gdziekolwiek na Ziemi mieszkają ludzie, rodzi się tam niepowtarzalny Duch Teatru. Pod drzewami w małych wioskach, a także na nowoczesnych scenach światowych metropolii; w szkolnych korytarzach, na polach i w świątyniach; w slumsach i na miejskich placach, w domach kultury i piwnicach biedaków, ludzie zbliżają się do siebie, by współuczestniczyć w efemerycznych światach teatralnych, które tworzą, by wyrazić swą ludzką złożoność, różnorodność, słabość, w żywym ciele, w oddechu, w głosie” – napisał w orędziu Bailey.

W Lublinie ludzie teatru spotkali się w czwartek na uroczystości w Teatrze Starym, w trakcie której najbardziej zasłużeni otrzymali okolicznościowe nagrody i wyróżnienia. Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego przypadły w tym roku: Arturowi Tyszkiewiczowi i Hannie Pater z Teatru Osterwy, Andrzejowi Knapowi i Violetcie Suskiej z Teatru Muzycznego, Tetianie Oreshko z OPT „Gardzienice”, Katarzynie Smyk z Towarzystwa Kultury Teatralnej oraz Adamowi Kazimierzowi Sokolnickiemu z Gminnego Ośrodka Kultury w Cycowie. Zaś nagrody prezydenta Lublina otrzymali: Bożena Dragun i Cezary Sielicki z Teatru Andersena, Jan Szamryk (Centrum Kultury w Lublinie), Beata Jankiewicz-Wylot (Teatr Stary), Artur Kocięcki (Teatr Osterwy), Paweł Kieszko (OPT „Gardzienice”) oraz Dominika Kołszut (Teatr Muzyczny).

Dyplomy uznania samorządu woj. lubelskiego otrzymali: Marta Sroka, Wojciech Rusin i Janusz Cieślik z Teatru Osterwy, Beata Kamińska, Ryszard Zarewicz i Stanisław Dziesiński z Teatru Muzycznego, Edmund Specjał z OPT „Gardzienice” oraz Michał Zgiet z Centrum Artystycznego Teatr w Remizie z Borzechowa. Dyplomy marszałka woj. lubelskiego przypadły: Kindze Bernat, Zofii Bylicy, Jarosławowi Cisowskiemu, Krzysztofowi Głębockiemu, Barbarze Król, Marzenie Martyniuk i Marcinowi Nogasowi (wszyscy z Teatru Muzycznego), Marcie Ledwoń i Halszce Lehman z Teatru Osterwy oraz Janowi Żórawskiemu z „Gardzienic”. Zaś listy gratulacyjne marszałka trafiły do Iwony Jarzyny-Manel, Marii Bryczek i Anny Poliszuk z Teatru Muzycznego oraz aktora Teatru Osterwy – Pawła Kosa.

Prezydent Lublina wystosował listy do artystów i pracowników Teatru Muzycznego. Otrzymali je: Magdalena Rembielińska, Magdalena Kolary, Elżbieta Grądziel-Zawada, Justyna Żukowska, Wojciech Kaleniecki, Olga Tymoshiva, Ivan Zhuravlov, Andrzej Gładysz, Małgorzata Papiewska, Paweł Kawka i Grzegorz Lewkowicz.

Nie została tym razem wręczona nagroda Złotej Maski przyznawana przez lubelski oddział ZASP. Bowiem choć na lubelskich scenach nie brakowało w minionym roku ról udanych, to nie znaleziono wśród nich takich, które zdecydowanie i bezdyskusyjnie wybijałyby się ponad inne. Natomiast dyplomem uznania ZASP uhonorował Tomasza Orkiszewskiego, prezesa Wydawnictwa „Polihymnia”, za liczne publikacje poświęcone artystom – śpiewakom.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. A przede wszystkim tego, by za rok na święto teatru powróciła również Złota Maska.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski