Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejski Urząd Pracy w Lublinie: blisko 11 tys. mieszkańców pozostaje bez pracy

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca/archiwum
Blisko 11 tys. mieszkańców Lublina pozostaje bez zatrudnienia – wynika z danych Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. Nadal można jednak znaleźć firmy i urzędy, które poszukują rąk do pracy.

„Pracuj z nami i rozwijaj się w obsłudze celnej” - to hasło aktualnej rekrutacji do Poczty Polskiej. Spółka ma do zaoferowania ponad 160 etatów w sortowni przesyłek przy ul. Moritza 2 w Lublinie.

Rekrutacja jest związana ze zmianą, która ma nastąpić 1 lipca tego roku. To wtedy Poczta przejmie proces składania elektronicznych zgłoszeń celnych importowych, czyli odciąży służby celno-skarbowe w części wypełnianych przez nie funkcji. Do tego potrzebni są wykwalifikowani pracownicy.

- Usytuowanie Polski na mapie świata sprawia, że jesteśmy bramą do Europy dla towarów, które napływają m. in. z krajów azjatyckich - wyjaśnia Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

Do niedawna na stanowiska mogli aplikować tylko pocztowi. W marcu rekrutacja objęła także kandydatów spoza spółki. Zaletą tej pracy ma być stabilność zatrudnienia w ważnym obszarze działalności firmy.

- Zależy nam, aby sprawnie i zgodnie z nowym prawem obsługiwać rosnące wolumeny przesyłek z towarami spoza UE. Zamawiający je, polscy klienci, oczekują szybkich dostaw i prostych procedur celno-skarbowych - dodaje wiceprezes.

Od kandydatów wymagane jest wykształcenie minimum średnie, co najmniej 6-miesięczne doświadczenie zawodowe (najlepiej w logistyce operacji pocztowych), znajomość przepisów celnych oraz zasad pobierania należności celno-podatkowych. Możliwe jest także zdobycie tej wiedzy i umiejętności podczas szkoleń. Mile widziana jest znajomość języka angielskiego.

- Nie wyznaczyliśmy jeszcze definitywnego terminu zamykającego składanie ofert – mówi Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej.

Skarbówka rekrutuje
Czterech funkcjonariuszy dochodzeniowo-śledczych w Lublinie poszukuje Służba Celno-Skarbowa. Do głównych zadań funkcjonariuszy będzie należeć rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń skarbowych, zapobieganie tym przestępstwom oraz ściganie ich sprawców.

- Bierzemy pod uwagę zwiększenie ilości wolnych etatów. W tym roku dużo osób przeszło na emeryturę. W związku z tym będziemy rekrutować nowych funkcjonariuszy celno-skarbowych, zarówno do pracy wewnątrz kraju jak i na granicy - mówi Artur Krukowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. IAS jest jednostką nadrzędną wobec służby celnej.

Rekrutacja składa się z kilku etapów. Pierwszym jest złożenie kwestionariusza osobowego oraz niezbędnych dokumentów w siedzibie IAS w Lublinie. Należy to zrobić do 19 marca.

Obecnie IAS w Lublinie prowadzi też rekrutację na pracowników cywilnych. Poszukiwani są pracownicy do II US w Lublinie, US w Zamościu, Kraśniku oraz Izby Administracji Skarbowej.

Pomoc z tarczy
W Centralnej Bazie Ofert Pracy widnieją obecnie 154 oferty zawierające 390 wolnych miejsc zatrudnienia w Lublinie. Wolne etaty są dostępne, ale liczba bezrobotnych rośnie. Na koniec lutego w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie zarejestrowanych było 10 750 osób bez zatrudnienia. To o 239 więcej niż miesiąc wcześniej.

W przeciwdziałaniu skutkom pandemii koronawirusa w gospodarce pomagają środki przekazane przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej. Do czwartku lubelski MUP przyznał wsparcie dla ponad 28,7 tys. przedsiębiorców, pracodawców i organizacji pozarządowych.

Największym zainteresowaniem cieszą się pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Urząd udziela też wsparcia w formie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek dla firm, organizacji pozarządowych i kościelnych osób prawnych. Mikro i mali przedsiębiorcy mogą też skorzystać z dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Łączna kwota pomocy udzielonej podmiotom z Lublina to 184,4 mln zł.

Najlepszy pracodawca
Trwa nabór zgłoszeń od pracodawców do konkursu „Pracodawca Roku 2020”. Miejski Urząd Pracy w Lublinie czeka na zgłoszenia do 31 marca. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w dwóch kategoriach: duża/średnia firma oraz mała firma/mikroprzedsiębiorstwo.

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie MUP i dostarczyć do urzędu drogą elektroniczną lub poczta tradycyjną.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski