Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony złotych dla SPSK nr 4. Szpital stawia na rozwój onkologii i kardiologii

Gabriela Bogaczyk
Szpital przy Jaczewskiego specjalizuje się w leczeniu nowotworów płuc
Szpital przy Jaczewskiego specjalizuje się w leczeniu nowotworów płuc archiwum
Ma być szybko, skutecznie i komfortowo. Szpital przy ul. Jaczewskiego otrzymał kolejne dotacje na rozwój swoich klinik. Co się zmieni i co to oznacza dla pacjentów?

Szpital kliniczny nr 4 otrzymał ponad 12 mln zł dotacji unijnej na rozwój ośrodka koordynowanej opieki onkologicznej. W sumie inwestycja będzie kosztować ok. 14 mln złotych. To bardzo ważne, bo nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów mieszkańców województwa lubelskiego.

- Projekt obejmuje przede wszystkim prace budowlano-modernizacyjne oraz zakup sprzętu medycznego na potrzeby sprawowania opieki nad chorymi z rozpoznaniem onkologicznym - wyjaśnia Marta Podgórska, rzecznik prasowy SPSK4.

Chodzi m.in. o budowę łącznika między Zakładem Radiologii a neurochirurgią oraz dobudowę windy do budynku pneumonologii i onkologii.

W ramach inwestycji szpital zamierza kupić m.in. angiograf oraz trzystanowiskowy aparat do RTG na radiologię, 6 aparatów do znieczulenia na anestezjologię, trzy stoły z wymiennym blatem na neurochirurgię, zestaw do operacji endoskopowych w otolaryngologii oraz nowoczesne łóżka na oddział intensywnej terapii.

Szpital przy Jaczewskiego specjalizuje się głównie w leczeniu raka płuc.

- Zależy nam, aby doposażyć różne kliniki, które biorą udział w diagnostyce lub leczeniu pacjenta onkologicznego. Tak, aby miał zapewnioną opiekę w jednej placówce bez konieczności przenoszenia go do innych ośrodków. Jednocześnie nie zamierzamy konkurować z Centrum Onkologii. Chodzi o to, aby polepszyć komfort leczenia pacjentów onkologicznych poprzez dostęp do szybkiej diagnostyki i innowacyjnego leczenia - wyjaśnia Podgórska.

Tutaj podreperują też serce

Onkologia to nie jedyna dziedzina medycyny, na którą stawia szpital przy Jaczewskiego. To tutaj powstanie Wschodnie Centrum Leczenia Chorób Układu Krążenia.

Jeszcze w zeszłym roku SPSK4 dostał na to 12,7 mln złotych dotacji z Ministerstwa Rozwoju. W sumie inwestycja będzie kosztować 15 mln zł.

- Taki ośrodek jest bardzo potrzebny, dlatego staraliśmy się o pieniądze - wyjaśnia prof. Andrzej Wysokiński, szef kardiologii. - Do tej pory nie mogliśmy w pełni wykorzystywać naszych zasobów kadrowych i sprzętowych ze względu na słabe warunki lokalowe. Sale mają zbyt małą powierzchnię i jest po prostu za ciasno. Wkrótce będziemy mogli mówić o standardzie europejskim -
zapowiada.

Oprócz nowych sal zabiegowych pojawią się dodatkowe łóżka obserwacyjne i wyposażenie medyczne jak np. stół operacyjny i nowoczesna lampa RTG z ruchomym ramieniem.

- Dzięki temu zwiększymy też liczbę tych zabiegów. Będą mogli tu być leczeni pacjenci z migotaniem przedsionków, częstoskurczami i innymi arytmiami serca z całej Polski, bo jesteśmy na tyle prestiżowym ośrodkiem, że przyjeżdżają do nas osoby z innych województw - dodaje prof. Wysokiński.

Przypomnijmy, że klinika kardiologii SPSK4 jako jedyna w kraju posiada najnowocześniejszy laser, który służy do usuwania elektrod z serca oraz leczenia niedrożności naczyń wieńcowych u chorych z miażdżycą.

Lekarze z SPSK4 wszczepiają rocznie około tysiąca stymulatorów serca i wykonują 400 zabiegów ablacji. Rok temu kardiolodzy z Jaczewskiego jako pierwsi w regionie wszczepili pacjentom najmniejsze na świecie stymulatory serca (mają ok. 3 cm).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski