MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister zapowiada budowę elektrowni w Bogdance. Właściciel nie komentuje

Piotr Nowak
Ewelina Lachowska/archiwum
Plan budowy nowych elektrowni węglowych w Polsce zapowiedział minister Krzysztof Tchórzewski. Jedna z nich może powstać na Lubelszczyźnie.

O możliwości ogłoszenia przetargu na budowę elektrowni w 2018 roku poinformował portal wnp.pl. Powołał się na wypowiedź Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. - Takie zamiary zgłasza Enea. To są jeszcze lokalizacje niezatwierdzone, ale elektrownie są potrzebne, więc ja tego nie wykluczam - powiedział minister.

Podczas swojego pobytu w Krynicy Tchórzewski oznajmił też, że polskie elektrownie starzeją się i w najbliższych latach trzeba będzie wybudować 5 - 6 kolejnych. Miałyby one powstać m.in. w Ostrołęce, Dolnej Odrze i właśnie w Bogdance. Paliwem, ze względu na duże krajowe złoża, byłby węgiel.

Nieprzychylnie na każdą zapowiedź zwiększenia emisji dwutlenku węgla patrzą obrońcy środowiska i Komisja Europejska. Bruksela oczekuje od Polski zmniejszenia do 2050 roku produkcji tego gazu cieplarnianego o ponad 10 proc. To będzie trudne, bo większość prądu w Polsce pochodzi z elektrowni węglowych.

- Nie ma rozwoju gospodarczego bez zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii - powiedział minister Tchórzewski podczas wczorajszego forum i jako alternatywę proponuje technologie czystego węgla. Nowoczesne rozwiązania mają sprawić, że nowe i modernizowane polskie elektrownie będą bardziej ekologiczne.

Czekamy na strategię

Wypowiedzi ministra na temat Bogdanki nie komentuje grupa Enea, która od jesieni jest właścicielem Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. Jednocześnie kontrolny pakiet akcji koncernu z Wielkopolski posiada Skarb Państwa.

Pytany o możliwość budowy elektrowni nieopodal Puchaczowa prezes Bogdanki przyznał w czerwcu, że kopalnia nie ma technicznych możliwości i wiedzy, żeby przeprowadzić taką inwestycję. Posiada je natomiast Enea, która rozbudowuje obecnie Elektrownię Kozienice.

Budowa elektrowni w pobliżu Bogdanki nie jest nowym pomysłem. W lipcu ubiegłego roku z zapowiadanych od 2008 roku planów inwestycji w Starej Wsi wycofał się francuski koncern Engie. Swoją decyzję tłumaczył spadkiem rentowności i wzrastającym ryzykiem związanym z inwestycjami w energetykę węglową w Europie. Plany odżyły po przejęciu kopalni przez grupę Enea.

Aktualnie grupa surowcowo-energetyczna pracuje nad aktualizacją strategii w perspe-ktywie 2030 roku. Jej założenia, w tym ewentualne plany dotyczące naszego regionu, powinny zostać opublikowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski