Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Aktywów Państwowych: Nie ma planów zwolnień pracowników w Zakładach Azotowych w Puławach

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
fot. Ewelina Lachowska/ Polska Press (archiwum)
Kontroli NIK oraz zwołania nadzwyczajnego posiedzenia komisji aktywów państwowych w sprawie sytuacji w Zakładach Azotowych w Puławach domagają się politycy z Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego.

- Od wielu miesięcy dochodzą do nas niepokojące informacje o sytuacji w Zakładach Azotowych w Puławach. Związkowcy alarmują nas o możliwych zwolnieniach pracowników, mówi się nawet o 500 osobach zagrożonych zwolnieniem – mówił podczas czwartkowego (20.04) posiedzenia Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego Michał Krawczyk, poseł Platformy Obywatelskiej i zapowiedział, że zespół będzie się domagał zwołania nadzwyczajnego posiedzenia komisji aktywów państwowych w sprawie sytuacji w Zakładach Azotowych w Puławach.

Posłowie mają też wystąpić do Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie.

- Nikt z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania i życia Puław oraz całego regionu bez Zakładów Azotowych. Dlatego lepiej rozwiązywać problemy kiedy one się pojawiają niż płakać nad tym co się może wydarzyć – tłumaczył poseł Krawczyk.

Podobnie uważa poseł Jan Łopata (PSL).

– Na bazie Azotów budowała się cała Lubelszczyzna i dalszego budowania historii Lubelszczyzny bez Azotów sobie nie wyobrażam – stwierdził polityk PSL.

- Teza o likwidacji zakładów jest absolutnie irracjonalna, nieznajdująca uzasadnienia ekonomicznego, społecznego, ani tym bardziej politycznego – ripostował wiceprezes spółki Jacek Janiszek.

Sławomir Wręga z Międzyzwiązkowego Komitetu Obrony Puław, który zrzesza siedem organizacji związkowych funkcjonujących w Zakładach Azotowych w Puławach przekonywał, że trudna sytuacja związana jest z „nieudanym eksperymentem konsolidacji wszystkich przedsiębiorstw wielkiej syntezy chemicznej”.

– On się nie powiódł, dlatego trzeba szybko to zakończyć, żeby ratować szeroko rozumiany interes społeczny – mówił Wręga, który nawiązał do konsolidacji Grupy Azoty z 2012 roku z centralą w Tarnowie.

Według Pawła Maja, prezydenta Puław, tamta decyzja spowodowała marginalizację puławskich Azotów.

- Mysz połknęła słonia i dziś obserwujemy odpływ linii produkcyjnych do innych zakładów – stwierdził Maj.

Podobnie sprawę widzi poseł Jakub Kulesza (Wolnościowcy).

- Jeżeli chcemy poprawić sytuację to musimy odebrać politykom możliwość drenowania Puław, czyli wyjść z tej grupy – mówił poseł Kulesza.

Wiceprezes Jacek Janiszek przypomniał, że konsolidacja była decyzją polityczną, która została podjęta w 2012 roku, czyli za rządów PO-PSL. I zauważył, że w styczniu 2007 r. została zaprezentowana koncepcja konsolidacji polskiej chemii z wiodącą rolą Zakładów Azotowych w Puławach.

- Jestem przekonany, że gdyby to zostało zrealizowane po 2007 roku bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu – stwierdził Jacek Janiszek.

Z kolei jak przekazała Julita Szaruta z Ministerstwa Aktywów Państwowych, zarząd spółki traktuje pracowników jako kluczowy kapitał firmy i jedno ze źródeł przewagi rynkowej.

- Od początku ograniczeń produkcyjnych zarząd nie planuje zwolnień, nie wstrzymuje wypłat wynagrodzeń i optymalizuje wykorzystanie kompetencji pracowników na niektórych instalacjach. Pomimo trudnego otoczenia i okresowych ograniczeń produkcji spółka utrzymuje zatrudnienie na stałym poziomie 3,6 tys. osób – poinformowała Julita Szaruta.

Średnia wynagrodzeń w Zakładach Azotowych w Puławach wynosi obecnie ponad 8,8 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski