Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mirosław Derecki: Czy kronikarz Lubelszczyzny będzie miał w Lublinie swoją ulicę?

Małgorzata Szlachetka
Mirosław Derecki w roli Cześnika
Mirosław Derecki w roli Cześnika archiwum Ewy Dereckiej/Teatr NN
W czwartek zdecydują o tym miejscy radni, a 19 lutego będziemy wspominać dziennikarza i regionalistę Mirosława Dereckiego w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN przy ulicy Grodzkiej 21.

Mirosław Derecki (1936-1998) miał być weterynarzem, ale szybko okazało się, że bardziej pociąga go dziennikarstwo. Przez lata związany był z wychodzącym w Lublinie czasopismem literackim „Kamena”. Dziś jest znany przede wszystkim ze swoich tekstów o Lublinie i Lubelszczyźnie. Wiele z nich, zanim ukazały się w wydaniu książkowym, najpierw drukowane były w lubelskiej prasie.

Mirosław Derecki o rodzinnym Lubartowie czy uwielbianym przez artystów Kazimierzu Dolnym pisał jak nikt inny. W książce „Na studenckim szlaku” stworzył interesujący obraz życia studenckiego w Lublinie w latach 50. XX wieku. Pisał też o lubelskich latach Edwarda Stachury. Teksty, w których jest wiele anegdot i reporterskich szczegółów, są kopalnią wiedzy o przeszłości. Ich autor chętnie sięgał też do osobistych doświadczeń.

Odkrywanie twórczości Mirosława Dereckiego ciągle trwa. Bibliografię jego tekstów znajdziemy na poświęconej wybitnemu dziennikarzowi stronie internetowej, przygotowanej przez Ośrodek Brama Grodzka- Teatr NN. Trwa szukanie kolejnych, pisanych pod pseudonimami artykułów. Mirosław Derecki podpisywał się m.in. jako Stanisław Skibiński oraz Franciszek Replonge. Nazwiska nie są przypadkowe.

- Matka Mirosława, Maria Pic de Replonge, była córką Konstancji ze Skibińskich i Wilhelma Dominika Pic de Replonge - wyjaśnia Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. Przodkowie urodzonego w Lubartowie dziennikarza uciekli do Polski przed rewolucją francuską. - Franciszek Pic de Replonge, dyplomata na dworze wiedeńskim, przy poselstwie francuskim, wyemigrował do Lwowa - dodaje Grzegorz Jędrek.

W tym tygodniu dowiemy się, czy radni zgodzą się, aby Mirosław Derecki miał w Lublinie swoją ulicę, w rejonie ulicy Zelwerowicza. Głosowanie w czwartek.

Natomiast 19 lutego, w piątek, w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN przy ulicy Grodzkiej 21, odbędzie się wieczór wspomnień o Mirosławie Dereckim. Pretekstem do spotkania jest 80. rocznica jego urodzin. Początek o godzinie 17. Wstęp wolny.

Podczas spotkania odbędzie się prezentacja zaktualizowanego serwisu internetowego poświęconego Mirosławowi Dereckiemu. - Serwis zawiera wspomnienia jego przyjaciół i współpracowników, audycje radiowe, zdjęcia archiwalne oraz bibliografię tekstów dziennikarza - zapowiada Grzegorz Jędrek z Teatru NN.

Morsowanie w Lublinie. Nie trzeba się hartować, wystarczy się przełamać (ZDJĘCIA, WIDEO)
Wypadek na Doświadczalnej: Samochód osobowy zderzył się z autobusem MPK
Grypa atakuje. Rośnie liczba chorych w Lublinie
Tragedia w szpitalu przy ul. Jaczewskiego: Śledztwo dobiega końca
Cavaliada 2016 w Lublinie. Wielkie święto jeździectwa w Targach Lublin (ZDJĘCIA)


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski