Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MOPR w Lublinie. Dziesięć milionów złotych dla niepełnosprawnych

Gabriela Bogaczyk
pixabay
Z tych pieniędzy będą finansowane m.in. warsztaty terapii zajęciowej, turnusy rehabilitacyjne, sprzęt medyczny, a nawet czesne na studia.

Najważniejsza zmiana jaka czeka wkrótce niektórych lublinian to zmiana adresu miejskiego biura ds. osób niepełnosprawnych i działu ds. osób niepełnosprawnych MOPR.

- Od 15 marca będą miały jedną wspólną siedzibę przy ul. Diamentowej 2, w sąsiedztwie ROPS. Budynek pozbawiony jest barier architektonicznych, znajduje się również winda dla niepełnosprawnych, specjalnie przystosowane toalety i duży parking - wyjaśnia Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

- Poza tym to miejsce jest dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Można tam dojechać siedmioma liniami - dodaje Lipińska.

Do końca marca wnioski i dokumenty od osób niepełnosprawnych będą przyjmowane zarówno w nowej siedzibie MOPR przy ul. Diamentowej jak i pod dotychczasowym adresem przy ul. Zemborzyckiej.

Ratusz przeznaczy w tym roku ponad 10 mln złotych na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Ponad 8 mln zł to środki pochodzące z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Lublinianie z różnego rodzaju niepełnosprawnościami będą mogą dzięki temu starać się o dotacje na udział w turnusach rehabilitacyjnych czy wnioskować o dofinansowanie w sprzęt ortopedyczny.

Ratusz stawia też na wykształcenie i rozwój zawodowy osób niepełnosprawnych. W ramach programu „Aktywny Samorząd” można otrzymać środki finansowe np. na zakup i montaż oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kat. B, albo na pokrycie kosztów studiów.

Osobne pieniądze z RPO zostaną wkrótce przeznaczone na rozbudowę DPS w Lublinie. Do końca 2019 roku przy ul. Głowackiego powstanie np. centrum rozwoju i integracji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną. To inwestycja za ponad 6 mln złotych.

Miasto Lublin otrzymało wczoraj nagrodę „Samorząd Równych Szans” w kategorii przyjazne zatrudnienie. Zaznaczmy, że w 2016 roku w Urzędzie Miasta pracowało 96 osób z niepełnosprawnościami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski