Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Lublin straciło 400 tys. zł na przewóz niepełnosprawnych

Kamil Krupa
archiwum
W tym roku zmienią się zasady na jakich osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z busów MPK. Władze Lublina doszły do wniosku, że obecny system jest nierentowny. Szczegóły zamian nie są jeszcze do końca znane, ale już wiadomo, że za organizację tego transportu będzie odpowiedzialny Zarząd Transportu Miejskiego, a nie jak do tej pory MPK.

Miejski przewoźnik świadczy teraz usługi dla niepełnosprawnych 10 busami. Realizuje indywidualne zamówienia (każda osoba z ograniczeniem ruchowym może zamówić taki kurs), ale ma również podpisane umowy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskiem i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2. Problem w tym, że ta usługa, chociaż potrzebna, to przynosi duże straty finansowe.

- Otrzymaliśmy od miasta zlecenie na świadczenie tych usług, ale niejasne było to, na jakich zasadach mamy to robić. Dotyczyło to również sposobu finansowania. Niejednokrotnie zabiegaliśmy w ratuszu o uregulowanie tych kwestii, ale nasze pisma pozostawały bez echa - mówi Weronika Opasiak, rzeczniczka prasowa MPK.

W ubiegłym roku przewoźnik wykonał 7189 przewozów osób. Musiał do tego dopłacić aż 404 tysiące złotych.

Władze miasta uznały, że trzeba to zmienić i chcą aby to Zarząd Transportu Miejskiego zajął się organizacją transportu osób niepełnosprawnych. Na ten temat wypowiedzą się też radni podczas sesji 24 lutego.

- Termin, kiedy mielibyśmy przejąć to zadanie od MPK nie jest jeszcze znany. Podobnie jak całość zagadnień związanych ze szczegółową organizacją pracy, która wymaga jeszcze przeanalizowania - wyjaśnia Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM.

W budżecie miasta na ten rok są pieniądze na przewóz osób niepełnosprawnych. Najprawdopodobniej będzie to wyglądało w ten sposób, że MPK będzie otrzymywało pieniądze z kasy miasta, a nie jak to ma miejsce w tej chwili, od przewożonych osób. Jest też drugie rozwiązanie. ZTM może poszukać firmy, która zajmie się transportem i będzie rozliczała się bezpośrednio z miastem. Na razie ostateczny scenariusz nie jest jeszcze znany.

- Na pewno przez jakiś czas to zadanie nadal pozostanie jeszcze w kompetencjach MPK, do momentu kiedy będziemy gotowi to przejąć - przyznaje Justyna Góźdź.

Czytaj także:
Lublin: zaplanuj dogodny przejazd z MPK
Rapowali w autobusach MPK (wideo)
MPK wyremontuje podstacje zasilajace trakcje trolejbusowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski