MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myśliwiec rozbił się w lasach parczewskich. Terytorialsi ruszyli pilotowi na pomoc

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Lubelscy terytorialsi realizowali scenariusze w ramach ćwiczeń  Renegade/Sarex-20
Lubelscy terytorialsi realizowali scenariusze w ramach ćwiczeń Renegade/Sarex-20 2LBOT/mat.nadesłane
To na szczęście tylko scenariusz jednego z epizodów ćwiczenia Renegade, w którym uczestniczyli żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do działań w okolicach Parczewa dodatkowo skierowano kilkudziesięciu żołnierzy 23 batalionu lekkiej piechoty, wyposażonych w quady, środki łączności, sprzęt noktowizyjny oraz termowizyjny.

Po awarii myśliwiec spada w lasy parczewskie, gdzie nie brak bagien i rozlewisk. Naoczni świadkowie informują, że widzieli opadający spadochron. Rozpoczyna się walka z czasem. Trzeba jak najszybciej odnaleźć miejsce upadku samolotu, załogę statku, udzielić pomocy poszkodowanym i zabezpieczyć teren. Do działań wchodzą żołnierze Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo – Ratowniczych Wojsk Obrony Terytorialnej.

To scenariusz ćwiczeń, w których w czwartek wzięła udział 2 Lubelska Brygad Obrony Terytorialnej. Informację o wypadku żołnierze z NZPR otrzymali rano. Niezwłocznie udali się na miejsce „wypadku”.

- WOT pełni ważną rolę w systemie poszukiwania i ratownictwa lotniczego Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego Wojsk Obrony Terytorialnej – informuje kpt. Damian Stanula, oficer pasowy lubelskich terytorialsów.

NZPR-y przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Terytorialsów w poszukiwaniach wspierało kilkudziesięciu żołnierzy 23 batalionu lekkiej piechoty. Celem ćwiczenia było sprawdzenie oraz doskonalenie NZPR, współdziałanie z innymi rodzajami sił zbrojnych, służbami oraz organami administracji samorządowej.

- Zasadniczy skład zespołu to pięciu żołnierzy, ale w zależności od potrzeb może być on rozbudowany. Na wyposażeniu NZPR znajdują się, m.in. środki transportu samochody i pojazdy typu quad, nokto i termowizyjne urządzenia obserwacyjne, urządzenia do nawigacji, środki medyczne oraz oświetlenia sygnalizacyjne – wyjaśnia kpt. Damian Stanula.

Obecnie w WOT służy blisko 26 tys. żołnierzy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski