Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Arenie Lublin powstanie Centrum Historii Sportu

Małgorzata Szlachetka
Rękawice Jerzego Kuleja ze zbiorów nieistniejącego  Muzeum Kultury Fizycznej i Sportu w Lublinie.
Rękawice Jerzego Kuleja ze zbiorów nieistniejącego Muzeum Kultury Fizycznej i Sportu w Lublinie. Muzeum Lubelskie
MOSiR zapowiada utworzenie Centrum Historii Sportu na terenie obiektu Arena Lublin. Problem w tym, że na razie nie wiadomo, jakie eksponaty znajdą się na planowanej wystawie.

Tymczasem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji za pośrednictwem mediów apeluje do lublinian o przekazywanie eksponatów związanych z historią lubelskiego sportu. "Poszukujemy zdjęć, strojów sportowych, piłek, rowerów, motocykli żużlowych, akcesoriów lekkoatletycznych, jak też innych śladów przeszłości, odnoszących się do historii wszystkich dyscyplin sportu" - czytamy w komunikacie prasowym MOSiR. Dalej znalazło się podziękowanie dla tych osób, które "do tej pory podzieliły się z nami swoimi zbiorami".

Wystawa ma być podzielona na części poświęcone poszczególnym dyscyplinom. Centrum Historii Sportu zostanie otwarte w grudniu. Gdy w piątek chcieliśmy sfotografować pierwsze obiekty, które mają się znaleźć w Centrum Historii Sportu, okazało się to niemożliwe. - Na razie mamy wyłącznie prasę z minionego okresu - mówi Magdalena Bielska z MOSiR. - Jeden z lubelskich sportowców, nie jestem upoważniona do wymieniania jego nazwiska, obiecał nam szarfy, proporczyki, puchary i fotografie do reprodukcji - dodaje. Magdalena Bielska zapewnia, że MOSiR jest w kontakcie z twórcami Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu, które organizuje wystawy tematyczne oraz opisuje historię sportu z Lublina na swojej stronie internetowej historiasportu.umcs.lublin.pl. Oglądamy tam m.in. skany wycinków z prasy i kolekcje zdjęć. Na stronie znalazła się też bibliografia prac poświęconych lubelskiemu sportowi. Wśród ciekawostek jest skan książki "Wzory igrzysk i piramid towarzyskich wolnych i na drabinkach", wydanej w 1921 roku nakładem Związku Sokołów Polskich Dzielnicy Śląskiej w Bytomiu.

Na historiasportu.umcs.lublin.pl znajdziemy także prezentację obiektów z dawnego Muzeum Kultury Fizycznej i Sportu w Lublinie, które było oddziałem Muzeum Okręgowego. Obecnie te eksponaty są przechowywane w magazynach Muzeum Lubelskiego. Być może niektóre z nich będziemy mogli zobaczyć na ekspozycji Centrum Historii Sportu na terenie lubelskiego stadionu. - Prowadzimy rozmowy z panią Katarzyną Mieczkowską-Czerniak, dyrektor Muzeum Lubelskiego - mówi Magdalena Bielska z MOSiR.

Wybór jest duży, bo w zbiorach po dawnym Muzeum Kultury Fizycznej i Sportu w Lublinie jest około tysiąca fotografii i ponad 1100 obiektów, m.in. motocykl żużlowy Jawa czy rękawice bokserskie Jerzego Kuleja z igrzysk olimpijskich w Meksyku z 1968 roku.

Muzeum istniało od 1986 roku do początku lat 90. Mieściło się w nieistniejącym obecnie baraku przy Al. Zygmuntowskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski