MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Lubelszczyźnie kwitnie turystyka religijna

Barbara Wójtowicz
Pielgrzymi chętnie odwiedzają Bazylikę św. Piotra w Rzymie
Pielgrzymi chętnie odwiedzają Bazylikę św. Piotra w Rzymie Jacek Babicz
Turystyka religijna staje się na Lubelszczyźnie coraz bardziej popularna. Dostrzegł to Katolicki Uniwersytet Lubelski, na którym od października można będzie się kształcić na studiach podyplomowych na kierunku obsługa turystycznego ruchu religijnego i pielgrzymkowego.

Józef Mrozowicz, właściciel Biura Podróży "Olimp", od lat organizuje pielgrzymki do miejsc świętych. - Najwięcej wycieczek wyjeżdża od kwietnia do października - mówi. - W ciągu całego roku jedzie z nami od kilkunastu do kilkudziesięciu grup.

Najpopularniejszym kierunkiem dla lublinian jest Rzym. - Najwięcej pielgrzymek było w okresie beatyfikacji Jana Pawła II - tłumaczy właściciel biura. - A myślę, że w listopadzie frekwencja będzie duża w związku z pielgrzymką Rodziny Radia Maryja do Rzymu.

Wśród innych popularnych kierunków znalazły się Fatima, Ziemia Święta i Lourdes. - Część osób odwiedza też Medjugorie, ale te liczby są mniejsze, bo i stanowisko Kościoła odnośnie do tego miejsca jest niejasne - tłumaczy Mrozowicz.

Turystyka religijna kwitnie też w naszym regionie. Parafie organizują pielgrzymki do Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej w Wąwolnicy, bardzo popularne jest także Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej.

- Sanktuarium w Kodniu jest coraz częściej odwiedzane przez pielgrzymów. 15 sierpnia, kiedy to w większości sanktuariów odbywały się uroczystości, nas odwiedziło około 30 tys. osób - mówi o. Paweł, rzecznik sanktuarium. - Czyli więcej niż Licheń, dokąd pojechało wówczas ok. 20 tys. wiernych. Sanktuarium jest miejscem spotkania z Bogiem, nawet dla tych, którzy na co dzień nie są bardzo religijni. Do Kodnia przyjeżdżają pielgrzymi, dla których od zwiedzania ważniejsza jest modlitwa.

Wielu turystów przyjeżdżających do Lublina skupia się na zwiedzaniu miejsc sakralnych. Jak mówi ks. Ryszard Podpora z KUL, w Lublinie istnieje zapotrzebowanie na przewodników religijnych. - Chcemy kształcić osoby, które będą potrafiły opowiedzieć o sferze sakralnej i historycznej, odnajdą się nie tylko w obiektach katolickich, ale też na przykład w cerkwiach - tłumaczy. - Myślę, że dzięki temu łatwiej będzie nakreślić ścieżkę sakralną w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski