Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy festiwal naukowy w Lublinie przeniesiony na przyszły rok. Uczelnie wspólnie z miastem zorganizują Lubelskie Wirtualne Dni Nauki

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Pięć lubelskich uczelni publicznych i Urząd Miasta Lublin połączyli swoje siły, aby w trudnej pandemicznej sytuacji stworzyć wspólną, innowacyjną formułę największego festiwalu naukowego w Lublinie, który od 17 lat odbywał się w naszym mieście. Lubelskie Wirtualne Dni Nauki potrwają trzy dni od 22 do 24 września i przedstawią polsko- i anglojęzyczne projekty lubelskich uczelni z zakresu nauki i nowych technologii, działania na polu walki z koronawirusem i osiągnięcia oraz aktywność uczelni i miasta w obrębie kultury i sztuki.

- W tym roku wyjątkowo trudna sytuacja sanitarno-epidemiologiczna zmusiła nas do przeformułowania Lubelskiego Festiwalu Nauki, którego w tej edycji mieliśmy być liderem. W związku z tym ze względu na obecną sytuację i w trosce o zdrowie, zdecydowaliśmy się przesunąć na kolejny rok 17. edycję LFN, a teraz zorganizować jego namiastkę, w pewnej zmodyfikowanej, ale również oryginalnej i nowoczesnej formie. Wspólnie z innymi lubelskimi uczelniami publicznymi i urzędem miasta Lublin zorganizujemy imprezę dostosowaną do tych szczególnie trudnych czasów – zapowiedział Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki adresowane do wszystkich, zarówno do małych jak i dużych, uczniów, nauczycieli, przedsiębiorców, seniorów, samorządowców, jak i osób niepełnosprawnych. Jedynym ograniczeniem jest dostęp do internetu, bo cały festiwal będzie emitowany online na portalu Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji (www.lui.lublin.eu) w dniach od 22 do 24 września. Pierwszy i drugi dzień będą rozpoczynały się o godzinie 9 a kończyły o 20, z kolei ostatniego dnia odbędą się Wirtualne Drzwi Otwarte, transmitowane w godzinach porannych od 8 do 11.

Na wykłady nie będą obowiązywały żadne zapisy i organizatorzy nie przewidują również limitów uczestników. Każdy, kto chciałby wziąć udział wystarczy, że wejdzie na stronę i kliknie w odpowiednią zakładkę. W ten sposób bez wychodzenia z domu będzie mógł obejrzeć wybrane projekty. A takich projektów jest całkiem dużo.

- Przygotowaliśmy około 30 godzin emisji online, jest to 90 projektów z zakresu szeroko rozumianej nauki nowych technologii, sztuki i kultury. To, co warte podkreślenia to to, że minimum 40 procent z tych projektów posiada anglojęzyczną wersję – tłumaczyła dr Monika Baczewska-Ciupak, koordynatorka z UMCS. Ze względu na tegoroczną okrojoną formę uczelnie musiały ograniczyć się do zaprezentowania tylko wybranych projektów.

Pierwszego dnia obowiązuje tematyka „Nauka i Nowe technologie”i każda z uczelni przedstawi nowości i dokonania ze sfery naukowo-badawczej i technologicznej, a w sesji popołudniowej przedstawi program wydarzeń poświęconych kulturze i sztuce, m.in. Piotr Kotowski z ACK UMCS „Chatka Żaka” zaprosi na wirtualny seans w starym kinie: Tydzień”, uczelniane Zespoły Tańca Ludowego na koncerty, Paulina Horyńska z UP na wirtualną wystawę malarską „Ślady”, UM zaprezentuje duet fortepianowy Małgorzaty Strycharz-Dudziak i Janusza Olejniczaka i dodatkowo TNN Ośrodek „Brama Grodzka” na film Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk „Twarze nieistniejącego miasta”.

W drugi dzień organizatorzy stawiają na umiędzynarodowienie lubelskich uczelni i w całości poświęcają anglojęzycznym wydarzeniom w dwóch modułach naukowo-technologicznych i tym kulturalnym, związanym ze sztuką. Tematyka prezentacji będzie głównie dotyczyć problemu koronawirusa w bardzo różnych aspektach.

- To nie tylko badania ściśle medyczne, ale i społeczne, które pokazują jaki wpływ wirus ma na nasze życie także to duchowe, funkcjonowanie w społeczeństwie i postrzeganie świata. Jedną z ciekawostek będzie film pokazujący od podszewki klinikę chorób zakaźnych - mówią organizatorzy.

Z kolei ostatniego, trzeciego dnia odbędą się Wirtualne Otwarte Dni Uczelni, podczas których lubelskie uczelnie publiczne przedstawią swoje oferty dydaktyczne w ramach paneli: „Nauka nie musi być nudna”, „The vibes”, 'Success Stories”, „Kampusy studenckie”.

- Tego dnia możliwe będą czaty z pracownikami i studentami, co umożliwi nie tylko poznanie przygotowanych projektów, ale i zadawanie pytań. Do uczestnictwa tego dnia zaproszeni są szczególnie młodzi ludzie, którzy zastanawiają się nad wyborem studiów i uczelni - tłumaczył prof. Dobrowolski.

24 września odbędzie się także ogłoszenie wyników konkursu Filmowe Laborki, przeznaczonego dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Konkurs polega na przedstawieniu krótkiego doświadczenia, naukowego eksperymentu, a jego zwycięzca w ramach nagrody otrzyma 2000 zł.

- Czasy są trudne wymagające, staramy dostosowywać się do zmieniającej rzeczywistości, mam nadzieję, że ten program, który proponujemy znajdzie uznanie u odbiorców. Serdecznie zapraszamy wszystkich potencjalnych uczestników do czynnego udziału w proponowanych przez nas wydarzeniach – zachęca rektor UMCS.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski