Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodziny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i akademickiego Lublina

Monika Stojowska, KUL
Przypadająca na 8 grudnia 2023 r. 105. rocznica inauguracji Uniwersytetu Lubelskiego jest równocześnie początkiem akademickich tradycji Lublina. Zjawiska te nierozerwalnie związane są z osobą ks. Idziego Benedykta Radziszewskiego, którego idea utworzenia katolickiego uniwersytetu w Lublinie jest owocem jego życiowych doświadczeń.

Ksiądz Idzi Radziszewski, absolwent Seminarium Duchownego we Włocławku i Akademii Duchownej w Petersburgu w latach 1898–1900, był studentem Institut Supérieur de Philosophie przy Katolickim Uniwersytecie w Louvain w Belgii, na którym uzyskał licencjat, a następnie doktorat z filozofii. Warto nadmienić, że aby uniknąć carskich represji po powrocie do Królestwa Polskiego, studiował pod pseudonimem Stéphane Vaihinger de Cracovie. Za sprawą pobytu w Louvain w umyśle polskiego duchownego zrodziła się idea uczelni katolickiej, osadzonej na fundamentach tradycji chrześcijańskiej, ale kształcącej nowoczesnych i zaangażowanych ludzi, w myśl słów „prawdziwie bowiem uczonego nie krępuje wiara, ani należycie oświeconego katolika nie krępuje nauka”. Po zakończeniu studiów w Louvain ks. Radziszewski wizytował uniwersytety w Anglii i Francji, a także w Rzymie i Wiedniu. Zdobyte wówczas doświadczenia wykorzystywać zaczął, gdy pełnił funkcję rektora seminarium duchownego we Włocławku.

W lutym 1914 r. przyszły rektor KUL opuścił Królestwo Polskie; wyjechał do stolicy Imperium Rosyjskiego – Petersburga, by objąć funkcję rektora Rzymskokatolickiej Akademii Duchownej (RAD). Od początku kadencji rozpoczął wprowadzanie reformy uczelni, która zakładała m.in. wprowadzenie nowego statutu, uporządkowanie i unowocześnienie programów nauczania czy zwiększenie zaangażowania alumnów w zdobywanie wiedzy. Kontynuował aktywną pracę naukową i dydaktyczną – kierował Katedrą Filozofii i Pedagogiki, prowadził wykłady dla alumnów. Rektor był aktywnym uczestnikiem życia miejscowej Polonii i inteligencji, dla której prowadził posługę duszpasterską, kierował społeczną akcją katolicką, a także stał na czele kilku towarzystw naukowo-kulturalnych, w tym Polskiego Towarzystwa Miłośników Historii i Literatury.

Jednymi z aktywnych społecznie Polaków przebywających w Petersburgu byli przemysłowiec, finansista i filantrop Karol Jaroszyński i działacz społeczny Franciszek Skąpski, których ks. Radziszewski zaraził swoją wizją powołania katolickiego uniwersytetu, służącego odradzającej się po 123 latach zaborów ojczyźnie. W wyniku rewolucji bolszewickiej 1917 r., na mocy dekretu o rozdziale Kościoła od państwa RAD utraciła rządowe finansowanie i prawo do legalnego istnienia. Niedługo później, w lutym 1918 r. powstał Komitet Organizacyjny nowego uniwersytetu. Na jego czele stanął Jaroszyński, wiceprezesem został ks. Radziszewski, skarbnikiem zaś Skąpski. Ważnym punktem dyskusji w kręgu Komitetu był wybór siedziby nowej uczelni. Rozważano różne propozycje, m.in. Włocławek, Żytomierz, Kalisz, a także Lublin. Ksiądz Radziszewski preferował spokojne, niewielkie środowisko oddalone od wielkich miast, w którym studenci będą mieli możliwość kształcić się z daleka od zgiełku. Lublin doskonale spełniał ten wymóg – znajdował się w centrum odradzającej się Polski, położony był blisko wschodnich ziem dawnej Rzeczpospolitej, a ponadto zamieszkiwali go liczni przedstawiciele inteligencji. Zajęcia w RAD zostały zawieszone w kwietniu 1918 r. Ksiądz Radziszewski, widząc niemożność dalszej działalności uczelni w warunkach rządów bolszewików, opuścił Petersburg w lipcu 1918 r. i przybył do Lublina.

W zamyśle duchownego ciężar utrzymania nowego uniwersytetu miał spocząć na ofiarności katolików. Karol Jaroszyński zobowiązał się przekazać milion rubli na organizację uczelni, w tym budowę jego gmachu, miał sfinansować też pierwszy rok jej działalności. Podczas zebrania Konferencji Biskupów Królestwa Polskiego w dniach 26–27 lipca 1918 r. ks. Radziszewski w obecności wizytatora apostolskiego Achillesa Rattiego wygłosił szczegółowy referat prezentujący założenia nowego, katolickiego uniwersytetu, który miałby kształcić nie tylko w naukach teologicznych, lecz także w różnorodnych dyscyplinach. Studia miały być prowadzone na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych, Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych, Wydziale Teologicznym oraz Wydziale Humanistycznym, w kolejnych latach planowano utworzenie Wydziału Matematycznego i Przyrodniczego, a także Wydziału Medycznego. Było to pokłosie doświadczeń duchownego wyniesione ze studiów w Louvain. Radziszewski uzyskał od biskupów pełnomocnictwo do realizacji idei Uniwersytetu pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, z kolei 17 sierpnia 1918 r. Komitet Organizacyjny wystosował pismo do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, w którym proszono o założenie i otwarcie uniwersytetu w Lublinie. Pozytywną opinię wydano 6 września 1918 r. Rozpoczęły się więc zapisy na nowo otwarty uniwersytet, które prowadzono w Lublinie, Warszawie i Petersburgu.

Pierwszą siedzibą Uniwersytetu Lubelskiego 1 października 1918 r. został opuszczony przez wojska austriackie gmach Diecezjalnego Seminarium Duchownego przy ul. Zamojskiej w Lublinie. Stało się tak dzięki wsparciu ze strony biskupa lubelskiego Mariana Fulmana. 22 października 1918 r. metropolita mohylewski, któremu podlegała petersburska wszechnica, dokonał cesji praw Rzymskokatolickiej Akademii Duchownej na rzecz Uniwersytetu w Lublinie. W niedzielę 8 grudnia 1918 r., w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po odprawionej w kościele seminaryjnym mszy odbyło się zebranie ogólne profesorów, na którym dokonano wyboru członków Senatu Akademickiego, prorektora i dziekanów. Dzień później, tj. 9 grudnia, rozpoczęły się pierwsze wykłady. Poprzedziła je msza święta w kościele seminaryjnym, a także spotkanie ze społecznością nowego uniwersytetu, w czasie którego rektor Radziszewski wygłosił okolicznościową mowę, dokonał prezentacji pierwszego Senatu Uniwersyteckiego oraz odczytał listy biskupów i depesze gratulacyjne, w tym tą od Naczelnika Państwa Polskiego Józefa Piłsudskiego. W trakcie uroczystości doszło do immatrykulacji studentów. Na dewizę uczelni zostały wybrane słowa „Deo et Patriae” („Bogu i Ojczyźnie”). Powstały kilka tygodni po odrodzeniu Rzeczypospolitej Uniwersytet Lubelski rozpoczął swoją trudną, ale też wyjątkową, na stałe związaną z losami państwa historię.

Czwarty na ziemiach polskich uniwersytet – Uniwersytet Lubelski (od 1928 r. Katolicki Uniwersytet Lubelski) – nie powstałby w znanym nam kształcie bez wieloletnich doświadczeń ks. Idziego Benedykta Radziszewskiego, twórcy akademickiego charakteru miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski