Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka wygrała z deszczem. Na pl. Teatralnym w Lublinie odbył się wielki Lubelski Piknik Naukowy. Zobacz zdjęcia

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W weekend rozpoczęła się XVII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki pod hasłem: „Nauka bez granic. Enjoy science!”. Imprezę, jak co roku, organizuje pięć lubelskich uczelni wraz z urzędem miasta Lublin. Festiwal zainaugurował w Chatce Żaka sobotni koncert orkiestry „Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie” pod batutą jej założyciela dr. hab. Tomasza Momota oraz wieczorny pokaz fontann na pl. Litewskim pn. „Symfonia nauki”. Z kolei w niedzielę na pl. Teatralnym odbył się wielki Lubelski Piknik Naukowy, popularyzujący naukę w mniej teoretyczny, a bardziej widowiskowy sposób. Artystyczne występy, badanie wykrywaczem kłamstw, prezentacje ciekawych pojazdów czy „wybuchowe pokazy” to tylko niektóre z ponad stu atrakcji niedzielnego święta nauki. Ale to nie koniec naukowych niespodzianek jakie czekają nas w najbliższych dniach. Lubelski Festiwal Nauki potrwa do 24 września, organizatorzy w ramach tegorocznej edycji przygotowali łącznie ponad 1300 projektów!

- Lublin ma wiele twarzy, ale te najbardziej rozpoznawalne w Polsce i za granicą to akademickość i kultura Lublina – powiedział podczas niedzielnego Lubelskiego Pikniku Naukowego Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i zapewnił, że nasze miasto w swojej strategii ma wpisaną akademickość. - Jestem dumny, że mamy tak świetne uczelnie i chciałbym, żebyśmy poprzez pikniki naukowe i tego typu spotkania mogli tę dumę przekazywać dalej – dodał.

Pomimo deszczowej jesiennej aury na pl. Teatralnym nie zabrakło lubelskich entuzjastów nauki. Na uczestników czekało wiele artystycznych i naukowych atrakcji, a także nie lada zadanie – próba pobicia rekordu Polski na największy Slime, czyli stworzenie polimeru alkoholu poliwinylowego usieciowanego jonami boranowymi o wadze min. 150 kg. Wydarzenie poprzedził wykład dra Łukasza Szajneckiego z Katedry Chemii Polimerów UMCS, który opowiedział o właściwościach tego superlepkiego tworzywa.

- Bijemy rekord na największy SLIME w Polsce! Celujemy w 200 kg - relacjonował Uniwersytet Dziecięcy UMCS, koordynator akcji.

Podczas pikniku wystąpiły także chóry akademickie i zespoły taneczne, muzyczne i teatralne działające przy lubelskich uczelniach, te bardziej i mniej znane, m.in. Grupa taneczna zMYsł ACKiM Chatka Żaka, Agnieszka Kołczewska & Teatr Imperialny, Niewidzialna Orkiestra Marcina Matysa, Teatr ITP czy Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA pod kierownictwem mgr. inż. Piotra Mochola. Oprócz części artystycznej miłośnicy nauki mogli wziąć udział w ponad stu różnych projektach przygotowanych w ramach Lubelskiego Pikniku Naukowego, np. w doświadczeniach chemicznych, prezentacji średniowiecznej kaligrafii, nauce resuscytacji na fantomach, w badaniu wykrywaczem kłamstw czy w widowiskowym pokazie zabytkowych aut.

- Mówi się, że nauka jest hermetyczna, że naukowcy są wyalienowani, pewnie troszeczkę tak jest, ale bardzo zależy nam na tym, żeby dzielić się efektami naszej aktywności. Często przygotowujemy opracowania popularno-naukowe, zapraszamy młodzież, całe klasy do naszych laboratoriów. Dziś odwróciliśmy niejako sytuację, że z naszymi laboratoriami wyszliśmy w przestrzeń naszego miasta - podkreślił prof. dr hab. Wiesław Gruszecki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS.

XVII Lubelski Festiwal Nauki potrwa do 24 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski