Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Bogdan Wagner, wieloletni dyrektor VII LO

Małgorzata Szlachetka
Bogdan Wagner zmarł 28 maja po długiej chorobie
Bogdan Wagner zmarł 28 maja po długiej chorobie archiwum prywatne
- Miał swoje zdanie i potrafił go bronić, ale zawsze był gotowy do dialogu - mówi o Bogdan Wagnerze Ewa Dumkiewicz-Sprawka, szefowa wydziału oświaty UM.

Elżbieta Bolibok, dyrektorka Gimnazjum nr 19, Bogdana Wagnera poznała w latach 80., gdy mieszkał w Hotelu Asystenta UMCS.

- Na uczelni pracowali mój brat i żona Bogdana. On sam rzeźbił, interesował się sztuką Ameryki Południowej - wspomina.

Po latach spotkali się w pracy, jako nauczyciele i dyrektorzy dwóch lubelskich szkół. - Był niezwykle ciepłą osobą, otwartą i z poczuciem humoru. Rozmowy telefoniczne zaczynał od dowcipu - mówi Bolibok. - Cenił lojalność, zawsze miał czas dla przyjaciół. Nie bagatelizował ich problemów, jeśli zwrócili się o pomoc - dodaje.

Bogdan Wagner dyrektorem VII LO przy ulicy Farbiarskiej był w latach 1990 - 2008. Pod koniec 2008 roku, już po przejściu na emeryturę, odebrał nominację na wicekuratora oświaty, z kuratorium odszedł w sierpniu 2011 roku.

Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor miejskiego Wydziału Oświaty i Wychowania o współpracy z Wagnerem wypowiada się w samych superlatywach.

- Był człowiekiem o ciekawej i bogatej osobowości - podkreśla.

Przypomina, że to właśnie dyrektor VII LO zaproponował wprowadzenie do publicznych szkół w Lublinie języka hiszpańskiego. To był pierwszy krok do powołania klas dwujęzycznych. Przykład szedł z VII LO przy Farbiarskiej.

„To dzięki Jego działaniom nauczano w naszym liceum siedmiu języków obcych; uczniowie potwierdzali swoje umiejętności certyfikatami oraz osiągnięciami w konkursach i olimpiadach” - czytamy w pożegnaniu, jakie pojawiło się na stronie VII LO.

- Był jednym z pierwszych dyrektorów, którzy rozpoczęli w swojej szkole wymianę polsko-niemiecką - przypomina Małgorzata Markowska, obecna dyrektorka VII LO. - Był człowiekiem wielu zainteresowań - zaznacza.

Sam Bogdan Wagner napisał przed laty, że jego hobby to „pływanie i nurkowanie, sporty walki, rzeźba w drewnie, malarstwo olejne”.

- Na rozmowy lubił przychodzić rano, już po pływaniu. Zresztą zawsze lobbował za budową w Lublinie basenu o wymiarach olimpijskich - zaznacza dyrektor Dumkiewicz-Sprawka.

- Bogdan biegał, jeździł na rowerze, brał udział w maratonach - dodaje dyrektor Bolibok.

Wśród odznaczeń, jakie otrzymał, są m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Honorowe Wyróżnienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, Honorowe Wyróżnienie Ambasady Królestwa Hiszpanii, ale też Honorowa Odznaka Polskiego Związku Judo w stopniu srebrnym i Odznaka Honorowa Polskiego Związku Pływackiego .

- Nawet gdy był już chory przychodził do wydziału oświaty. Interesował się tym, co dzieje się w edukacji - podkreśla Dumkiewicz-Sprawka.

Bogdan Wagner zmarł 28 maja, po długiej chorobie. Zostanie pochowany na cmentarzu w Jastkowie. Uroczystości żałobne w Lublinie zaczną się w czwartek o godz. 14 w kościele św. Stanisława przy Zbożowej 75.

Kamienica przy ul. Lubartowskiej w Lublinie po wyburzeniu (ZDJĘCIA Z DRONA)
Lubelska Miss Studentek 2017. Tytuł zdobyła Julia Belchenko [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wycinka drzewa na placu Litewskim: Baobab przeszedł do historii
Nowy most na Bystrzycy w Lublinie otwarty! (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski