Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Halina Danczowska, wieloletni starszy kustosz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
Halina Danczowska była wieloletnim starszym kustoszem Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Halina Danczowska była wieloletnim starszym kustoszem Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie fot. Jacek Babicz / archiwum
Zmarła Halina Danczowska, która przez wiele lat pełniła funkcję starszego kustosza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Miała 73 lata.

Danczowska zmarła 25 grudnia br.

- Żegnamy pracownika długoletniego i niezwykle zaangażowanego w działalność i rozwój naszej Biblioteki, koleżankę pełną serdeczności i ciepła, nieobojętną na los drugiego człowieka, wnikliwego i aktywnego badacza przeszłości Lublina, Człowieka oddanego całym sercem Rodzinie, Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego i Lublinowi - podkreślają pracownicy i dyrekcja WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Halina Danczowska urodziła się 31 lipca 1947 roku w Bełżycach. Była absolwentką Studium Państwowego Ośrodka Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie oraz studiów bibliotekoznawczych w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie rozpoczęła w 1967 roku. Początkowo pracowała w filiach bibliotecznych, a od 1975 r. była kierownikiem Działu Magazynów i Konserwacji Zbiorów. Współorganizowała Składnicę Zbiorów Rezerwowych w Bronicach. W listopadzie 1992 roku objęła kierownictwo Działu Wydawnictw Ciągłych (od 1996 jako Dział Gromadzenia Wydawnictw Ciągłych i Udostępniania Czasopism).

W 2002 r. przeszła na emeryturę, ale nadal udzielała się zawodowo. „Pracowała jako nauczyciel-bibliotekarz w lubelskich szkołach, tworzyła Bibliotekę Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie, wdrażała w placówkach szkolnych biblioteczne programy komputerowe. Zawodowo związana była również z Archiwum Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin. Przez trzy kadencje pełniła funkcję biegłego sądowego w zakresie bibliotekarstwa. Była członkiem Zespołu do Spraw Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych w Lublinie (społecznego ciała opiniodawczo-doradczego Prezydenta Miasta Lublin), w latach 2013-2018 pełniła funkcję Przewodniczącej Zespołu” - czytamy na stronie WBP.

Danczowska była wielokrotnie nagradzana. W swojej kolekcji posiadała m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal Prezydenta Miasta Lublin.

Halina Danczowska była także miłośniczką i znawczynią prasy lubelskiej, której poświęciła liczne artykuły prasowe w periodykach lokalnych, branżowych i ogólnopolskich. Była także autorką następujących książek: Dzielnica Dziesiąta (kilka wydań uzupełnianych), Dom Kultury Kolejarza w Lublinie 1948-2008 (Lublin 2008), Architekt Tadeusz Witkowski (1904-1986). Kalendarium życia i twórczości (Lublin 2009), Rada Artystyczna Miasta Lublina 1935-1939 (Lublin 2011) i Architekt Czesław Doria-Dernałowicz 1901-1993. Życie i twórczość (Lublin 2012).

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 5 stycznia 2021 roku o godz. 12.00 w Kaplicy Cmentarnej przy ul. Unickiej w Lublinie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski