MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kultury 2014 w Lublinie. 250 wydarzeń, wstęp jest bezpłatny!

PAF
Symbolem imprezy są totemy Jarosława Koziary. Na zdjęciu artysta podczas montażu jednego z nich.
Symbolem imprezy są totemy Jarosława Koziary. Na zdjęciu artysta podczas montażu jednego z nich. Małgorzata Genca
Dziś wieczór - Noc Kultury. Zaplanowano ok. 250 wydarzeń, na które wstęp jest bezpłatny. Tym razem lublinianie bawić się będą głównie w okolicach ul. Zamojskiej, Unii Lubelskiej i Bernardyńskiej. Na naszej stronie znajdziecie bieżącą relację z imprezy i mnóstwo zdjęć. A oto wybrane punkty programu.

Jerz Igor, pałac Sobieskich, ul. Bernardyńska 13, od godz. 22.00

Jerz Igor to duet Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa. Na co dzień muzycy grają w zespołach jak najbardziej dorosłych - Levity, Pink Freud, Hokei, Paula & Karol, Warszawska Orkiestra Rozrywkowa. Ale przy tym projekcie postanowili wykorzystać talent do stworzenia muzyki dla najmłodszych, która jakością bije na głowę niejeden wytwór sceny alternatywnej, a przy tym nadaje się na kołysanki i tło zabaw.

Autoportret z kulturą, scena Bitwy Muzycznej, Scena Wielkiego Stawu Królewskiego, ul. Farbiarska 3

Na trasie kulturalnych wydarzeń będą czekały na chętnych trzy fotobudki. Pozwolą one uchwycić magiczną aurę Nocy Kultury i zapewnią mnóstwo zabawy. Na każdej fotce może zmieścić się kilka osób. Zdjęcia gotowe będą w parę chwil od ich wykonania.

Godzina 5 minut 30, czyli tajemnice zegarków i jego twórcy, Dom Słów, ul. Żmigród 1, godz. 19.00h

Poznamy bliżej postać Antoniego Patka - pochodzącego z Piask, jednego z największych polskich przedsiębiorców XIX wieku oraz założyciela pierwszej na świecie firmy produkującej zegarki kieszonkowe na masową skalę.Jego zegarki nosili Walt Disney i Maria Skłodowska-Curie. Dzieci i rodzice wykonają wspólnie panoptikon z zegarkowymi mechanizmami i pobawią się we wspólne majsterkowanie.

Noc u pana Hieronima, WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, ul. Narutowicza 4, od godz. 17.00

Noc Kultury to także impreza dla dzieci i ich rodziców. Warto zajrzeć do bilioteki wojewódzkiej. W programie znajdzie się czytanie bajek dzieciom, karaoke, spotkania i prezentacje multimedialne.

Most Kultury, ul. Zamojska, od godz. 19.00

Hit zeszłego lata, czyli Most Kultury przy ul. Zamojskiej, jutro startuje ponownie. Impreza zacznie się tam od "Inżynierii folkloru" - akcji mającej na celu zachęcenie mieszkańców Lublina do zapoznania się z polskimi tańcami narodowymi i regionalnymi. Później odbędzie się pokaz brazylijskiej capoeiry, występ grupy tanecznej Morena, salsa, koncerty Tradicional Jazz Revival i ulubieńców wielu lublinian: Czarnych Lwów z Przedmieścia. Na finisz: impreza z zumbą w roli głównej.

Highline Area: triki na linie rozpiętej nad deptakiem, od godz. 19.00

Highline Area to specjalna strefa Nocy Kultury przeznaczona przede wszystkim dla highlinerów, którzy zmierzą się z zawieszoną na wysokości taśmą. Publiczność będzie mogła z zapartym tchem podziwiać walkę człowieka ze stresem i samym sobą. Lubelscy highlinerzy oraz ich goście (Janek Gałek i Piotr Błaszczak) podczas swoich przejść będą wykonywać dynamiczne ewolucje oraz tricki statyczne.

Energie Miasta - trening + warsztaty przy Moście Kultury, od godz. 18.30

Na otwartej przestrzeni powstanie specjalna konstrukcja umożliwiająca podniebny freestyle. Zobaczymy pokaz specjalny łączący w sobie elementy komediowego widowiska i akrobacji parkour w wykonaniu miłośników tej dyscypliny z Polski i Ukrainy. Dodatkowo będzie można spróbować swoich własnych sił w strefie pod opieką mistrzów.

Prezentacja multimedialna "O-pisanie świata", od godz. 18.00, Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ul. Chopina 27

Projekt realizowany przez bibliotekarzy BU KUL prezentuje sposoby opisywania i przedstawiania świata na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych. "O-pisanie świata" to prezentacja oryginalnych dzieł (m.in. "Liber chronicarum" H. Schedla z 1493 r., "Cosmografii" S. Munstera z 1544 r., kopii "Mapy Borgii" z 1 poł. XV w.), na co dzień ukrytych w skarbcu biblioteki. Wydarzenie jest jednocześnie okazją do przedstawienia epoki, w której powstały.

Mobilna galeria w autobusie, plac targowy, od godz. 19.00

W specjalnie zaaranżowanym autobusie miejskim prezentowane będą sztuki wizualne oraz poezja.

Wnętrze autobusu zostanie przekształcone - znajdą się w nim wlepki, obrazy, rysunki, fotografia i poezja. Zamiast reklam obejrzeć można będzie bazujące na reklamie wideo propagujące sztukę współczesną. Artyści, których prace zaprezentowane zostaną w mobilnej galerii to: Maria Lesnikova, Paulina Daniewska, Piotr Leszczyński, Zuzanna Kawalec, Kamila Czosnyk, Jolanta Lach.

Korowód uliczny "Smok inny niż wszystkie", od godz. 20.00, błoni a pod Zamkiem

Przemarsz ulicami Lublina z 11-metrowym chińskim smokiem paradowym.

Koncert The Saintbox, godz. 00.20 ,pałac Sobieskich, ul. Bernardyńska 13

Saintbox narodził się jako multimedialny spektakl, w którym elementy pozamuzyczne - wizualne i scenograficzne - odgrywają równie ważną rolę jak jego zawartość dźwiękowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski