Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kultury 2016 w Lublinie. Co warto zobaczyć? Tych punktów programu nie można ominąć!

PAF
Od 2007 r. Noc Kultury pokazuje nam inne oblicze Lublina
Od 2007 r. Noc Kultury pokazuje nam inne oblicze Lublina Piotr Jaruga/archiwum
Od 2007 roku Noc Kultury pokazuje inne oblicze miasta. Tak będzie także w najbliższą sobotę.

Noc Kultury była kiedyś skromną imprezą. Jeśli zerkniemy na stronę Wikipedii o niej (ktoś powinien ją uaktualnić, swoją drogą), mamy opis wybranych atrakcji z pierwszej edycji w 2007 roku. I, mówiąc szczerze, gdyby dzisiaj ktoś zaprezentował podobny program, zostałby wyśmiany.

A jednak tamtej czerwcowej nocy lublinianie rzucili się masowo na nocną, bezpłatną ofertę kulturalną, co sprawiło, że wydarzenie powtórzono w następnym roku. I następnym. I następnym. Z różnymi skutkami, ale nie sposób zaprzeczyć, że impreza ma tendencję zwyżkową.

I my, jak co roku zapraszamy do podróży przez Noc Kultury z Kurierem Lubelskim. Oprócz programu zamieszczamy te punkty Nocy Kultury 2016, których nie sposób ominąć.

MUZYKA

[Noc Kultury 2016]
Kings of The South Seas
Ben Nicholls, Richard Warren i Evan Jenkins z kapeli „Królowie Południowych Mórz” inspirują się starymi morskimi opowieściami wielorybników. Coś dla fanów prozy Mellville’a i szantów. Ale nie tylko.

Zamek Lubelski, ul. Zamkowa 9, godz. 22.00

Muzyczna podróż na Kurpie Zielone - pieśni Stanisława Brzozowego
Brzozowy to najwybitniejszy polski śpiewak ludowy, choć znany ledwie garstce fanów. Pochodził z Kurpiów, regionu niezwykłego pod względem tradycji wokalnych. W WBP usłyszymy jego pieśni w wykonaniu m.in. córki Brzozowego, Genowefy

Lenarcik.WBP im. Hieronima Łopacińskiego, godz.19.00

TEATR

[Noc Kultury 2016]
Bieguny
W „roli głównej” spektaklu neTTheatre występuje Cyprian Kamil Norwid - geniusz („Zwichnięty geniusz”, jak mówili o nim współcześni), dziwak, za życia zdecydowanie niedoceniony. Spektakl Pawła Passiniego wysyła nas w epokę romantyzmu i na biegun północny.

Centrum Kultury, godz. 19.00

Złote improv
Teatr improv (czyli: improwizowany, bez przygotowania i reagujący na zachowanie publiki) ma się w Lublinie bardzo dobrze. Jedną z gwiazd nurtu są Poławiacze Pereł, którzy wystąpią w Domu Złotnika. Oprócz nich zobaczymy Manifest Improv.

Piękno Panie/Dom Złotnika, ul. Jezuicka 17, godz. 23.30

FILM

[Noc Kultury 2016]
„Yentl”, reż. Barbra Streisand, 1983 r.
Przede wszystkim ciekawe jest miejsce, w którym można będzie obejrzeć musical w reżyserii i z udziałem Streisand: to stare kino na ul. Lubartowskiej. A sam obraz dotyczy jak najbardziej lubelskiego regionu, a dokładniej: miasta Bychawa i tamtejszej jesziwy.

ul. Lubartowska, godz.00.00

Złote Mrówkojady - pokaz filmów
Złote Mrówkojady to lubelski festiwal, którego pomysłodawcą jest Maciej Misztal. To festiwal, który stawia na kino autorskie. Żadnych wielkich produkcji, liczy się pomysł, innowacyjność, odmienność. I „dobre zakręcenie”.

Centrum Kultury, godz. 22.00

TANIEC

[Noc Kultury 2016]
Potańcówka na ul. Kowalskiej
The Mark Shepherd Swing Quartet i Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo” będą przygrywać do retro-potańcówki na spejclanie przygotowanej na tę okazję ul. Kowalskiej. Jak piszą organizatorzy „Nie zabraknie akcentówrewiowych przypominających, że na naszych deskach debiutował Eugeniusz Bodo, a Hanka Ordonówna śpiewała w teatrze ‚Wesoły Ul’ w Lublinie.”

ul. Kowalska, godz. 22.00

Las Flamenquitas Buenas
Las Flamenquitas Buenas to grupa tancerek z Lublina specjalizująca się we flamenco nuevo, palo i puro flamenco. Słowem: gorące rytmy w sam raz na tę noc.

Most Kultury, godz. 22.00

POMYSŁ

[Noc Kultury 2016]
Dworzec PKS
Wszystkim lublinianom kojarzy się nie najlepiej - z brudem i niewygodą. Ale to nie wina dworca, że został zaniedbany. Za sprawą Modernizmu w Lublinie na tę jedną noc budynek dworca odżyje. Obejrzymy film o nim, dowiemy się czegoś o architekturze modernistycznej i zobaczymy, jak dworzec spełni się w roli galerii, czy kina.

Dworzec PKS, al. Tysiąclecia 6, od godz. 19.00

Trawnik miejski
...ale nie taki zwyczajny. Giant Nancy-knitting to pomysł grupy Superblue design, który polega na wspólnym tworzeniu „krosna” ze sznurka, wypełnionego gumowymi piłkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski