Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa szansa dla niepełnosprawnych w powrocie na rynek pracy

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
pixabay.com
Trwa nabór do nowego Programu Rehabilitacji Kompleksowej. 150 osób niepełnosprawnych będzie mogło skorzystać z bezpłatnych zajęć w sanatorium w Nałęczowie. Oprócz tego czekają darmowe szkolenia zawodowe, opieka psychologa oraz doradcy zawodowego.

- Program kompleksowej rehabilitacji to oferta dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia - zachęca Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

To także szansa dla tych niepełnosprawnych, którzy nigdy nie pracowali i chcieliby zmienić tę sytuację.

Pilotaż programu będzie realizowany w czterech ośrodkach w Polsce dla ponad 600 osób. Jeden z takich ośrodków znajduje się w Nałęczowie - w sanatorium uzdrowiskowym ZNP.

- Planujemy, aby minimum 150 osób niepełnosprawnych skorzystało z tego programu w Nałęczowie. Będą to mieszkańcy woj. lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego - wylicza wiceminister.

Średni czas trwania rehabilitacji kompleksowej będzie wynosić około dziewięciu miesięcy. Uczestnicy mogą liczyć na zwrot kosztów dojazdu albo w razie potrzeby na bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie w nałęczowskim ośrodku.

Program składa się z trzech części. Moduł medyczny polega na zabiegach fizjoterapii, terapii zajęciowej i logopedycznej. Zagwarantowane jest także szkolenie zawodowe, wsparcia doradcy zawodowego, kurs komputerowy oraz opieka pośrednika pracy. Uczestnicy będą również pod stałą opieką psychologa, który ma pomóc przezwyciężyć trudne momenty zwątpienia oraz zmotywować do aktywności zawodowej i społecznej.

Warto dodać, że uczestnicy programu, którzy ze względu na stan zdrowia stracili jedyne źródło utrzymania, będą mogli wystąpić o przyznanie stypendium rehabilitacyjnego, którego wysokość będzie uzależniona od frekwencji na zajęciach.

- Trwa nabór do programu rehabilitacji kompleksowej. Pierwsza grupa w tej chwili jest potwierdzana do udziału w programie - informuje Krzysztof Michałkiewicz.

Punkt informacyjny i kwalifikacyjny znajduje się w oddziale PFRON w Lublinie przy ul. Kunickiego 59. Program potrwa do 2022 roku i będzie kosztować 85 mln złotych. Środki pochodzą z funduszy europejskich.

- Osoby niepełnosprawne stanowią 4,8 proc. zarejestrowanych jako osoby bezrobotne w woj. lubelskim. Mam nadzieję, że ten pilotaż, jak i kontynuacja programu w przyszłości spowoduje, że maksymalnie wiele osób z różnego typu niepełnosprawnościami będzie mogło przystąpić do pracy bądź własnej działalności gospodarczej. To bardzo ważne, bo osoby z niepełnosprawnościami mają problem z aktywnością na rynku pracy - dodaje Andrzej Pruszkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędy Pracy w Lublinie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski