Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe książki w Kurierze. Polecamy do czytania

lub
Mamy dla Was krótkie prezentacje kilkunastu tytułów wartych uwagi, które pojawiły się ostatnio w lubelskich księgarniach. Czytajcie i wybierajcie.

Jerzy Pilch „Portret młodej wenecjanki” (Wydawnictwo Literackie) „Historie takie zdarzają się rzadko - raz, dwa, góra trzy razy za życia, ale zdarzają się każdemu. Tak, każdemu! Każdemu? Każdemu! No, chyba że ktoś zupełną jest klęską, katastrofą i zapaścią. Ale i wtedy się zdarzają”. Główny bohater, niedoszły historyk sztuki, który całe życie spędził na obsesyjnym szukaniu miłości, poznaje młodziutką i olśniewającą Pralinę Pralinowicz - żywą kopię młodej kobiety z obrazu Albrechta Dürera. Niestety, szybko okazuje się, że burzliwy i ekstatyczny związek dwojga kochanków nie ma najmniejszej szansy na przetrwanie. Dlaczego? Czy dwójka bohaterów rzeczywiście pragnie miłości, czy raczej marzy o gwałtownym i efektownym rozstaniu?

Piotr Świątkowski „Polakom i psom wstęp wzbroniony” (Rebis)Piotr Świątkowski ukazuje obraz okrucieństw Niemców w Kraju Warty i szuka śladów wojny w naszych czasach. Odwiedza Polaka, który pomagał Niemcom w obozie w Chełmnie nad Nerem, razem z rodziną Franciszka Witaszka obala mit doktora-truciciela, wysłuchuje volksdeutscha, który nie czuje się winny, jedzie do niewielkiej wioski nad Prosną szukać ostatniego żyjącego świadka śmierci Żydów. W historiach tych przewija się też i spina książkę swoistą klamrą postać prof. Edwarda Serwańskiego, działacza konspiracyjnej niepodległościowej organizacji Ojczyzna, który za swoją niezłomną postawę był więziony we Wronkach, a później inwigilowany do 1989 roku przez SB.

Andrzej Ballo „Dowód ontologiczny” (Wydawnictwo Nowae Res)Anzelm Zaostry uczy matematyki w liceum. Matematyka to jego pasja, za jej pomocą tłumaczy sobie świat. Nosi imię świętego, który stworzył sławny dowód istnienia Boga. Kim dokładnie jest, sam nie wie - nie w sensie ontologicznym. Pewnego dnia Anzelm otrzymuje propozycję, by wziąć udział w grze z czasem. Nie zamierza jej podjąć, wszak postawił sobie za cel udowodnienie, że czas nie istnieje. Może zresztą tylko mu się wydaje, że odrzucił grę. W każdym razie odstawia alkohol - decyzja ryzykowna dla kogoś, kto piciem powstrzymuje nadmiar myśli. „Dowód ontologiczny” jest współczesną powiastką filozoficzną i werbalnym równaniem z wieloma niewiadomymi.

Catherine Ripley „Dlaczego? Najciekawsze pytania i odpowiedzi na temat tajemnic nauki, przyrody i świata“ (Prószyński i S-ka)Dzieci zadają pytania. Mnóstwo pytań. I wszystkie zaczynają się tym samym słowem: „dlaczego?”. Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego muszę chodzić spać? Dlaczego krowy muczą? Dlaczego ziarna kukurydzy strzelają? Na wszystkie „dlaczego” istnieją dobre odpowiedzi, a ta książka jest ich prawdziwą skarbnicą. Ta wielokrotnie nagradzana, dziś wręcz klasyczna książka dla dzieci, którą przetłumaczono już na wiele języków, stanowi zaproszenie do zadawania nawet najbardziej absurdalnych pytań. Aż chciałoby się znów być dzieckiem i w tak bezpretensjonalny sposób pytać „Dlaczego?”. Pytania w tej książce bywają jeszcze bardziej frapujące niż odpowiedzi.

Krzysztof Masłoń „W pisarskim czyścu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy” (Zysk i S-ka) Nie ma literatury polskiej bez Zbigniewa Herberta, ale i bez Wisławy Szymborskiej, bez Tadeusza Konwickiego i Marka Nowakowskiego, bez zapisującego w jej historii najnowsze rozdziały Jarosława Marka Rymkiewicza. O nich wszystkich i o wielu innych dwudziestowiecznych pisarzach polskich opowiada książka Krzysztofa Masłonia. Są tu pokazane ludzkie ułomności i wielkie czyny. Każdy z bohaterów książki zmierzał własną drogą do pisarskiego nieba, niejednego jednak poprowadziła ona w odwrotnym kierunku. A, jak to zwykle bywa, dla większości metą okazał się półmetek - znaleźli się w literackim czyśćcu. Od Czytelników zależeć będzie, kiedy i czy w ogóle się z niego wydostaną.

Krzysztof Szczerski „Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy” (Biały Kruk)Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa, a obecnie ministra w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialnego za politykę zagraniczną. Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia. Dowodzi, że nowe formy współpracy UE, które są niezbędne, nie muszą i nie powinny oznaczać likwidowania idei, które przez wiele lat przyświecały budowaniu wspólnego europejskiego domu.

Nancy Kress „Ogień krzyżowy” (Rebis)Nowa powieść jednej z mistrzyń twardej SF, coś dla miłośników tego gatunku. Na dalekiej planecie powstaje ludzka kolonia, której założycielem jest Jake Holman, mężczyzna usiłujący uciec przed mroczną przeszłością. Kiedy ta różnorodna, wielotysięczna wspólnota zaczyna się przyzwyczajać do życia w nowych warunkach, dokonuje zaskakującego odkrycia: na świecie tym żyją prymitywni humanoidalni Obcy. Władające narzędziami istoty zajmują tylko kilka izolowanych wiosek i najwyraźniej nie są gatunkiem rodzimym. Gdy koloniści ostatecznie poznają prawdę, staną przed najtrudniejszą decyzją swojego życia - decyzją, która przesądzi o losach nie tylko ich nowego domu, ale też całej ludzkości.

Mons Kallentoft „Łowcy ognia” (Rebis) Jest noc. Malin Fors stoi jak skamieniała. Nie wie, jak się tu znalazła. Przed nią na ziemi leżą zwęglone zwłoki kobiety. Wczesny wrześniowy poranek, las wciąż jest ciemny, z rejonu przemysłowego pod Linköpingiem unosi się chmura dymu i woń spalenizny - płonie fabryka farb. Poprzedniego dnia w kontenerze na śmieci znaleziono ciało dziewięcioletniego chłopca. Został zamordowany. Pochodził z rozbitej rodziny, wieczorami często wymykał się sam z domu. Choć początkowo nic na to nie wskazuje, Malin przeczu- wa, że istnieje jakiś związek między tymi sprawami. Coś łączy tego chłopca i tę kobietę. Świat płonie i kto to wie, jak krzyżują się ścieżki ludzi? Jaką logiką kieruje się bezwzględny morderca… To już dziewiąty tom przygód komisarz Malin Fors.

Christie Golden „World of WarCraft. Narodziny Hordy” (Insignis)Choć młody wódz Thrall położył kres przekleństwu demonów, które przez pokolenia nękało jego lud, orkowie nadal zmagają się z grzechami swej krwawej przeszłości. Jako siejąca zniszczenie Horda rozpętali kilka wyniszczających wojen przeciwko swemu odwiecznemu wrogowi - Przymierzu. Jednak wściekłość i żądza krwi, które pchnęły orków do niszczenia wszystkiego, co stanęło im na drodze, niemalże pochłonęły ich samych. Dawno, dawno temu w idyllicznym świecie Draenoru szlachetne klany orków żyły w pokoju ze swymi tajemniczymi sąsiadami: draenei. Jednak niegodziwi wysłannicy Płonącego Legionu mieli inne plany co do obu żyjących w nieświadomości ras.

Agata Kołakowska „Kolejny rozdział” (Prószyński i S-ka)Jak czuje się człowiek, który otrzymuje na skrzynkę mejlową powieść w odcinkach, która coraz bardziej przypomina jego życie? Maciej Tarski, redaktor w uznanym wydawnictwie, przychodzi do pracy i jak co dzień odbiera pocztę. Otwiera wiadomość, która na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od dziesiątek innych. Jednak w załączniku, zamiast książki, znajduje wyłącznie pojedynczy rozdział, wysłany przez anonimowego autora o pseudonimie XYZ. Opowieść wciąga go od pierwszego zdania. Redaktor Tarski podejrzewa, że intrygująca korespondencja to sprawka Kaliny Milewskiej, wkrótce jednak wychodzi na jaw, że jest w błędzie. Oboje zaczynają się niepokoić. Kto się bawi ich kosztem?

Joël Dicker „Księga rodu z Baltimore” (Albatros) Zanim doszło do tragedii, istniały dwie gałęzie rodu Goldmanów: z Baltimore oraz z Montclair. Ci drudzy to należąca do klasy średniej, zamieszkująca niewielki dom w New Jersey, rodzina Marcusa Goldmana, sławnego na cały świat pisarza. Ich zamieszkujący w Baltimore krewni mogą się pochwalić luksusową rezydencją w sąsiedztwie najbogatszych obywateli. Osiem lat po dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w rodzinie Goldmanów, Marcus postanawia przyjrzeć się losom swojej familii. Chciałby znaleźć przyczyny jej rozpadu. Wspominając przeszłość, znów zaczyna odczuwać fascynację rodem z Baltimore, któremu z powodu wakacji w najdroższych kurortach Miami i Hamptons oraz nauki w elitarnych szkołach zawsze po cichu zazdrościł.

Dominika van Eijkelenborg „Kiedy będziemy deszczem” (Wydawnictwo Kobiece)Pewnego dnia Inga de Graaf wychodzi z psem na spacer, z którego nigdy nie wraca. Zaniepokojony mąż zgłasza jej zaginięcie, nie wierząc, że kobieta mogłaby porzucić wszystko i przepaść bez wieści. Policja zaczyna akcję poszukiwawczą, która nie przynosi rezultatów. Dopiero mailowa korespondencja zaginionej, odkryta w koszu jej laptopa, naprowadza na wątły ślad. Okazuje się, że Inga kryła mroczną tajemnicę, którą podzieliła się z przyjaciółką ze studiów. Z pozoru poukładane życie Ingi, której niczego nie brakowało, było jedynie fasadą, za którą kobieta skrywała samotność i rozczarowanie. Spotkanie młodego mężczyzny uruchomi lawinę strasznych zdarzeń, od których nie było żadnej ucieczki.

Thomas Pavitte „Kwerkle. Arcydzieła” (Insignis)Odkryj światowe dzieła sztuki dzięki oryginalnej kolorowance Thomasa Pavitte’a, twórcy bestsellerowej serii 1000x połącz kropki. To kolejna książka do malowania w tej serii dla osób, które mogą się wykazać nie lada wytrwałością. Rysunki, na których początkowo nie widać nic poza gąszczem okręgów, kryją w sobie słynne arcydzieła. Książka Kwerkle. Arcydzieła zawiera dwadzieścia popularnych wizerunków, od Wenus z Milo po Pocałunek Klimta, i zapewni wiele godzin twórczej zabawy starszym i młodszym. Wybierz pięć kolorów, a gdy twoje oryginalne dzieło sztuki nabierze życia, podziwiaj zaskakujący efekt. Nagrodą będzie niesamowity obraz, którym możesz udekorować wnętrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski