Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe lokale usługowe i mieszkania zamiast drzew w Parku Węglińskim? Mieszkańcy są pełni obaw

Katarzyna Piekarczyk
Katarzyna Piekarczyk
Łukasz Kaczanowski
Budynki usługowe i mieszkania wielorodzinne mogą powstać na terenie Parku Węglińskiego w Lublinie. Takie są założenia wyłożonego do konsultacji projektu zmiany zagospodarowania przestrzennego.

Pomysł nie podoba się mieszkańcom Węglina Południowego, którzy obawiają się, że z terenu prywatnego parku mogą zniknąć stare, okazałe, zabytkowe drzewa.

Zabudowa, o ile powstanie, obejmie południowo-zachodnią część parku o łącznej powierzchni ok. 3300m2, czyli teren między al. Kraśnicką a sklepem Bricoman. Cały obszar parku liczy 42000 m2.

Park pod ochroną konserwatora zabytków

Zespół dworsko – parkowy na Węglinie przy al. Kraśnickiej 118-118a w Lublinie wpisany jest do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

- Uważamy, że na terenach objętych ochroną konserwatora zabytków nie można wprowadzać tego typu zmian. Zastanawia nas, dlaczego instytucje odpowiedzialne za uzgodnienie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Lublina oraz za uzgodnienie zabudowy zgodziły się na te zmiany – piszą w swoim uzasadnieniu mieszkający w sąsiedztwie parku.

- Wszelkie parametry dotyczące zabudowy w granicach parku, w tym dopuszczona maksymalna wysokość do 11 m, są zgodne z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dodatkowo nowy obszar możliwej zabudowy usługowej wyznaczono tak, by zminimalizować kolizję z istniejącym drzewostanem – odpowiada Grzegorz Jędrek z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Według projektu planu wyłożonego do konsultacji wielkość powierzchni zabudowy w przestrzeni zespołu dworsko-parkowego na Węglinie nie może być większa niż 10% całej powierzchni parku, włączając w to istniejący budynek dworku.

- Dopuszczona jest zabudowa usługowa oraz funkcja mieszkaniowa, ale wielkość programu mieszkaniowego nie może przekroczyć 30% powierzchni użytkowej zabudowy - dodaje Grzegorz Jędrek z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W piątek mieszkańcy Węglina Południowego wysłali list otwarty do Ministerstwa Środowiska w Warszawie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie.

- Wprowadzenie zabudowy usługowej i mieszkaniowej wielorodzinnej na terenie Parku Węglińskiego stworzy precedens oraz spowoduje, że będzie można dalej poszerzać taką zabudowę oraz infrastrukturę z nią związaną czyli dojazdy, parkingi, drogi przeciwpożarowe, śmietniki, kanalizacja, co w konsekwencji przyniesie zniszczenie parku – zwracają uwagę mieszkańcy.

W piśmie przypominają, że na początku czerwca zwracali się do różnych instytucji z prośbą o skontrolowanie działań w parku.

– Złożyliśmy petycję do lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków o przeprowadzenie w Parku Węglińskim inwentaryzacji drzew i przyrodniczych gatunków chronionych – przypominają mieszkańcy.

Uwagi do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego można składać do 23 września do Urzędu Miasta. W czwartek w budynku UM o godz. 16 przy ul. Wieniawskiej 14 w Lublinie, w sali 1206 odbędzie się otwarta dyskusja na temat nowego planu zagospodarowania parku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski