Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe miejsca parkingowe w dzielnicy Felin. Mają służyć pasażerom komunikacji miejskiej

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
To piąty w Lublinie park&ride. Przy ul. Grenadierów powstał węzeł przesiadkowy z miejscem do parkowania dla 44 samochodów.

Inwestycja kosztowała ok. 2 mln zł. Roboty trwały pół roku.

- Kończymy budowę funkcjonalnych węzłów przesiadkowych, czyli miejsc integrujących różne środki transportu informuje Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

I wyjaśnia: - Park&ride to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które dojeżdżają z przedmieść, sąsiednich gmin, by korzystać z komunikacji miejskiej. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach i przesiadają się do komunikacji zbiorowej, by w ten sposób kontynuować podróż do centrum miasta. To ważna inwestycja nie tylko z punktu widzenia Lublina, ale także całego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, ponieważ umożliwi płynniejsze poruszania się po mieście oraz lepsze połączenie Lublina z gminami ościennymi

Węzeł przesiadkowy powstał w pobliżu pętli autobusowej przy skrzyżowaniu ul. Droga Męczenników Majdanka z ul. Grenadierów. Jego głównym elementem jest parking, który pomieści 44 samochody (w 3 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Przebudowany został też fragment ul. Grenadierów. Chodzi o odcinek przylegający do parkingu.

- Ponadto, w ramach zadania odwodniono teren oraz wybudowano oświetlenie - zamontowano tam 11 nowych latarni. Drogowcy wytyczyli także chodniki i przejścia dla pieszych. Zadbano także o bezpieczeństwo osób, które będą korzystać z miejsc postojowych, poprzez montaż monitoringu wizyjnego w postaci kamer. Na terenie parkingu pojawiła się również nowa zieleń - nasadzono 10 drzew liściastych oraz blisko 1150 krzewów - opisuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Trwają jeszcze prace związane z porządkowaniem terenu.

To piąty na terenie Lublina tego typu parking. Pierwszy węzeł przesiadkowy wraz z parkingiem P&R powstał na Choinach. Zlokalizowano go przy granicy miasta na nowo wybudowanej pętli, którą uruchomiono w 2019 r. Podobne wybudowano przy ulicach: Żeglarskiej, Abramowickiej oraz al. Kraśnickiej.

- Łącznie wszystkie lokalizacje oferują blisko 190 miejsc postojowych – przypomina Góźdź.

Inwestycja na Felinie jest realizowana w ramach unijnego projektu. Jego całkowita wartość to ponad 103 mln zł (w prawie 84 proc. jest finansowany z programów UE). Węzły wykonano przy: Żeglarskiej, Franczaka „Lalka”, al. Kraśnickiej, Granitowej, Zbożowej, Osmolickiej, Abramowickiej oraz Grenadierów.

Miasto chce w przyszłości budować kolejne węzły przesiadkowe. Chodzi o dwie lokalizacje: na os. Widok oraz przy ul. Trześniowskiej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski