MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O kobietach w pracy nieodświętnie

Andrzej Gębarowski
Panie cały czas zarabiają mniej od mężczyzn średnio o 15 procent, pomimo że wykonują te same zadania na tych samych stanowiskach
Panie cały czas zarabiają mniej od mężczyzn średnio o 15 procent, pomimo że wykonują te same zadania na tych samych stanowiskach 123rf
Kobiety, które 8 marca otrzymują kwiaty lub słodycze oraz serdeczne życzenia, nie mogą jednocześnie liczyć na równe traktowanie w pracy. Panie cały czas zarabiają mniej od mężczyzn średnio o 15 procent, pomimo że wykonują te same zadania na tych samych stanowiskach. Tak wynika z analizy serwisów Raportplacowy.pl i otoPraca.pl.

Średnia płaca kobiet na badanych stanowiskach była niekiedy prawie o 650 zł niższa od wynagrodzenia mężczyzn. Co ciekawe, problem niższych płac nie omija stanowisk, które najczęściej zajmują kobiety. Choć panie aż czternaście razy częściej zajmują posady samodzielnego księgowego i dziesięć razy częściej młodszego księgowego, to mężczyźni pełniący te same funkcje mogą liczyć na wynagrodzenia wyższe odpowiednio o 13,5 i 22 proc.

- Powodem różnic w wynagrodzeniach są stereotypy, które każą myśleć, że cechy kobiet powodują mniejszą skuteczność na niektórych stanowiskach - mówi Marta Krauze z serwisu otoPraca.pl.

Istnieją jednak stanowiska, gdzie panie mogą liczyć na płace większe od mężczyzn. Takim fenomenem jest funkcja specjalisty ds. windykacji.

- Panie pracujące w tym charakterze zarabiają nawet o jedną trzecią więcej od panów - zauważa Szymon Smoliński z serwisu Raportplacowy.pl. - Nadal jest to jednak tylko jeden z nielicznych wyjątków, które łamią niekorzystną dla pań regułę.

Największe różnice w wynagrodzeniach mężczyzn i kobiet można zaobserwować na następujących stanowiskach:

* specjalista ds. administracyjnych (kobiety zarabiają do 33 proc. mniej);

* specjalista ds. controlingu (27 proc. mniej);

* kierownik działu marketingu (23 proc. mniej);

* główny księgowy (22 proc. mniej);

* młodszy księgowy (22 proc. mniej);

* specjalista w dziale ds. obsługi klienta (20 proc. mniej).

Nieco lepiej jest na takich stanowiskach, jak: analityk sprzedaży, specjalista ds. wspierania sprzedaży, specjalista public relations, specjalista ds. marketingu i kierownik działu obsługi klienta, gdzie różnice wynoszą od 11 do 15,5 proc.

Na wynagrodzenia wyższe od mężczyzn mogą też liczyć panie pracujące w charakterze m.in. grafików komputerowych, specjalistów ds. produktów czy kierowników ds. sprzedaży. W tym przypadku różnice są jednak niewielkie, wynoszą tylko od 1 do 2 proc. na korzyść pań.

Porównywalne płace łączą się ze stanowiskami telemarketera, dyrektora sprzedaży, kierownika działu personalnego i specjalisty ds. logistyki, na których kobiety zarabiają do 5 proc. mniej.

Analizę serwisów otoPraca.pl i Raportplacowy.pl oparto o dane pochodzące z 218 przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających prawie 50 tysięcy pracowników, które zebrano w Raporcie Płacowym Jesień 2009, przygotowanym przez Advisory Group TEST Human Resources.

W dokumencie opisano różnice płacowe na niemal 160 stanowiskach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski