Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia 2020 nowa lista leków refundowanych. Dobre wiadomości dla cukrzyków i alergików

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Fot. Andrzej Szozda / Polskapresse
Od stycznia 2020 refundacją zostały objęte kolejne preparaty w leczeniu m.in. cukrzycy, depresji czy astmy. Dobre wiadomości są również dla pacjentek będących w zaawansowanym stadium raka piersi. Zobaczcie zmiany na liście leków refundowanych.

Od nowego roku osoby z cukrzycą mogą liczyć na refundację leków Trulicity oraz Ozempic. Są one sosowane u pacjentów z cukrzycą typu 2, przed włączeniem insuliny. Nową opcją terapeutyczną będzie lek Ryzodeg, stanowiący nowe połączenie insulin.

Ponadto, na liście aptecznej będą dostępne nowe leki pomocne w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Chodzi o Depratal oraz Brintellix. Od stycznia w refundacji znajdzie się również Trevicta, która będzie dostępna dla pacjentów m.in. w leczeniu podtrzymującym schizofrenii.

Ministerstwo zdecydowało również o wsparciu m.in. chorych na ciężką astmę alergiczną. Chodzi o terapię lekiem Xolair, który zostanie objęty refundacją dla dzieci w wieku 6-11 lat w leczeniu ciężkiej astmy alergicznej oraz pokrzywki spontanicznej.

- Jest to leczenie biologiczne, dostępne wcześniej, chociażby w ramach programu lekowego dla dorosłych. Teraz poszerzy się również o tych najmłodszych. Jest to bardzo kosztowne leczenie, jedna ampułka kosztuje ok. 2 tys. złotych. Tak samo skuteczny jest ten lek w przypadku pokrzywki spontanicznej. Daje rewelacyjne efekty, pacjenci mogą normalnie funkcjonować bez swędzenia czy bąbli pokrzywkowych - tłumaczy lek. med. Ewa Trębas-Pietraś, ordynator alergologii w szpitalu przy al. Kraśnickiej.

Kolejne opcje terapeutyczne zyskają pacjentki, które są w zaawansowanym stadium raka piersi. W ramach refundacji aptecznej dostępne będą dla nich produkty zawierające anastrozol, letrozol i eksemestan. - Ta decyzja stanowi jakby uzupełnienie dotychczasowych refundacji w leczeniu nowotworów piersi. Ostatnio były refundacje dla HER2 - dodatni rak piersi, a teraz dla HER2 - ujemny rak piersi - przypomina Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Koalicja podsumowuje, że miniony rok był wyjątkowo dobry dla refundacji leków w chorobach nowotworowych.
- Można powiedzieć, że był najważniejszy dla chorych z rakiem piersi. Dużo się działo również w dostępie do terapii w raku płuc, raku jelita grubego czy chorób hematoonkologicznych. Jesteśmy na poziomie europejskim - zaznacza Rudnicka. I dodaje, że jest potrzeba kontynuacji tych kierunków. - Na refundację w 2020 roku czekają np. pacjenci z rakiem wątroby, dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną oraz dorośli z białaczką szpikową, bo leki dla nich dostępne są głównie w trybie ratunkowym - mówi rzeczniczka Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski