Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolska zmowa klubów fitness? UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom

Piotr Nowak
Piotr Nowak
pixabay
Postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom, wśród których są operatorzy klubów fitness z Lublina, prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd sprawdza, czy zawierali oni porozumienia, które mogły ograniczać konkurencję. Na procederze najwięcej mieli stracić klienci.

- Do klubu fitness chodzę regularnie. Cenię sympatyczną atmosferę i miłych instruktorów. Najczęściej korzystam ze orbitreków i rowerków na strefie cardio – mówi Małgorzata, bywalec lubelskich siłowni. Osób takich jak Małgorzata jest coraz więcej.

W 2017 r. kluby fitness miały prawie 3 miliony klientów. Nie wszyscy kupują wejściówki, czy karnety bezpośrednio w lokalu. Coraz więcej pracodawców oferuje zatrudnionym pakiety sportowo-rekreacyjne.

W takiej sytuacji, pracodawca zawiera wówczas umowę z operatorem pakietów, który pełni rolę pośrednika między pracodawcą i jego pracownikami a klubem fitness. Właśnie takie praktyki wzbudziły wątpliwości UOKiK.

W minionym roku, pracownicy urzędu, w asyście policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach sieci fitness oraz w biurach Benefit Systems, największego w Polsce operatora pakietów sportowo-rekreacyjnych (oferuje m.in. kartę Multisport).

- Zebraliśmy wówczas dowody, które wskazują, że szesnastu przedsiębiorców mogło zawrzeć porozumienia ograniczające konkurencję. Kluby fitness mogły m.in. podzielić między sobą rynek, w ten sposób, że wspólnie ustaliły, w których rejonach Polski będą działały - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urzędnicy podejrzewają, że przedsiębiorcy ustalili, że uczestniczące w zmowie kluby nie będą współpracowały z rywalami Benefit Systems. W konsekwencji konsumenci mogli znajdować się w gorszej sytuacji, niż gdyby rynku nie podzielono.

Ostatnio, urząd wszczął postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom, w tym operatorom klubów Calypso, Fabryka Formy, Zdrofit, Fitness Platinium, Fitness Academy.

Dwie spośród nich działają na terenie województwa. Są to: Fabryka Formy (Lublin) i Fitness Platinium (Zamość).

- Zdobyte przez nas dowody mogą świadczyć o udziale w zmowie sześciu menadżerów firm - mówi prezes Marek Niechciał.

UOKiK poszukuje przedsiębiorców oraz menadżerów firm zainteresowanych ubieganiem się o status „świadka koronnego”. Urząd prowadzi również program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo.

Menadżerom zaangażowanym w proceder grozi nawet 2 mln zł kary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski