Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przypadek Elizabeth Holmes

dr Mariusz Świetlicki
W wieku niespełna 20 lat rzuca studia i otwiera własny biznes. Na uczelni się nudzi, a chce jak najszybciej stworzyć rozwiązania, które zrewolucjonizują system badań krwi. W firmę inwestuje pieniądze zebrane przez rodziców na jej edukację. Podkreśla, że pomysł na działalność wziął się ze strachu.

Panicznie boi się igieł. Tworzy więc rozwiązanie, które umożliwia przeprowadzenie większości testów jedynie z niewielkiej próbki krwi pobranej z palca poprzez delikatne nakłucie specjalnym urządzeniem. Cały zabieg przeprowadzany jest w komfortowych warunkach, trwa około 15 minut, a wyniki można odebrać kilka lub kilkanaście godzin później. Metoda jest tania i przyjazna pacjentom. Bardzo szybko zdobywa uznanie, a sieć laboratoriów badawczych założonych i rozwijanych przez Elizabeth Holmes dynamicznie się rozrasta. Już po dziesięciu latach wartość jej firmy Theranos wyceniana jest na 4,5 mld USD, a Holmes staje się najmłodszą miliarderką świata, która doszła do tego samodzielnie. Ma wówczas 30 lat.

Wokół jej firmy, a szczególnie metody prowadzenia badań, narasta jednak coraz więcej kontrowersji. Naukowcy zaczynają zarzucać jej, że wyniki są niedokładne i mogą pacjentów wprowadzać w błąd. Pod koniec ubiegłego roku Wall Street Journal publikuje artykuł, w którym anonimowi pracownicy firmy Theranos informują o wielu nieprawidłowościach w prowadzonych badaniach. Rusza śledztwo. Dziś laboratoria pani Holmes stoją przed groźbą zamknięcia, a firma gwałtownie traci wartość. Finału sprawy jeszcze nie znamy, ale widzimy, jak szybki i spektakularny sukces może przerodzić się w równie gwałtowny upadek.

Każde nowe rozwiązanie, każda duża innowacja, niesie za sobą takie ryzyko. Czy wyobrażacie sobie Państwo taką sytuację w Polsce, gdy biznes jest współfinansowany ze środków publicznych lub dotacji europejskich? Przecież byłaby to gigantyczna afera, o sile rażenia tysiąc razy większej niż Amber Gold. Kto za to odpowiada? Kto przeznaczył pieniądze? Kto przyznał dotację? Szukanie winnych, agenci specjalni, aresztowania, medialna nagonka, polityczne oskarżenia. Przecież tu chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, dziesiątek tysięcy ludzi przeprowadzających badania. Totalny skandal!

Nigdy innowacyjna gospodarka nie zostanie zbudowana ze środków publicznych. Żaden urzędnik, a tym bardziej polityk, nie narazi się na takie ryzyko. A innowacje bez ryzyka nie istnieją. Jeśli chcemy mieć innowacyjną, dynamicznie rozwijającą się gospodarkę, musi być ona oparta na prywatnej przedsiębiorczości i rynku kapitałowym, umożliwiającym finansowanie nawet bardzo ryzykownych pomysłów. Taki niespodziewany morał wynika z tej opowieści…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski