Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty za drogi. Od lipca tylko przez viaTOLL

(jsz)
- Z rejestracją w viaTOLL nie czekajmy na ostatnią chwilę - apelują drogowcy.
- Z rejestracją w viaTOLL nie czekajmy na ostatnią chwilę - apelują drogowcy.
Od lipca opłaty za korzystanie z dróg będą pobierane w formie elektronicznej. Dla właścicieli ciężarówek i autobusów, to ostatnie dni by zarejestrować się w nowym systemie płatności. Jeśli tego nie zrobią, jazda po niektórych trasach może się kończyć wysoką karą.

Do tej pory przewoźnicy musieli wykupić roczne winiety, które uprawniały ich do poruszania się po płatnych odcinkach. Od lipca wprowadzony zostanie elektroniczny system viaTOLL. Dzięki temu wysokość opłaty zostanie uzależniona od gabarytów pojazdu, klasy emisji spalin, rodzaju wykorzystywanej drogi i liczby przejechanych kilometrów.

– W całym kraju nowy system opłat obejmie 1600 km dróg – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – W Lubelskiem na razie nie ma takich odcinków, ale nasi przewoźnicy poruszają się po całym kraju. Co więcej, za trzy lata łączna długość płatnych dróg sięgnie blisko 2900 km.

Stawki za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych mieszczą w przedziale od 20gr do 57gr za kilometr. Poruszający się po wyznaczonych odcinkach dróg krajowych zapłacą od 16gr do 42 gr za kilometr. Pieniądze uzyskane w ten sposób mają być przeznaczone na budowę dróg.

 

Aby zarejestrować się w systemie, wystarczy odwiedzić stronę www.viatoll.pl. Po rejestracji, możemy zgłosić się do jednego z kilkuset tzw. punktów dystrybucji, rozsianych po całym kraju. W Lubelskiem znajdziemy je m.in. w Terespolu, Chełmie, Białej Podlaskiej. W planach są jeszcze placówki w Kurowie i Piaskach.

W punkcie dystrybucji dokończymy formalności i wypożyczymy specjalny przekaźnik (za kaucją w wysokości 120zł). Jest on przypisany do konkretnego samochodu. Wystarczy przymocować go na przedniej szybie, by mijając specjalną bramę, zapłacić za korzystanie z drogi. Płatności można dokonywać w formie przedpłaty. Tylko najwięksi przewoźnicy będą mogli płacić po wykonanych kursach.

 

Urządzenia zamontowane na bramach mają fotografować samochody, łączyć się z przekaźnikiem i sprawdzać, czy właściciel pojazdu zapłacił za przejazd. Jeśli tego nie zrobił, informacja zostanie natychmiast przesłana do Inspekcji Transportu Drogowego. Na płatne drogi wyjedzie też blisko 100 patroli ITD, które bez zatrzymywania będą mogły sprawdzić konto danego pojazdu. Za jazdę bez opłaty, grozi nawet 3 tys. zł kary.

 

W naszym regionie przekaźniki viaTOLL można odebrać w trzech miejscach. Punkt w Białej Podlaskiej pracuje od godz. 7.00 do 21.00. Może obsłużyć 300 pojazdów na dobę. W Chełmie przekaźnik wydawane są w godz. 17.00 - 19.00. Punkt może przyjąć 100 kierowców dziennie. W Kukurykach pracują bez przerwy. Na obsługę czekamy tam ok. 10 minut. Punkt jest w stanie wydać 550 przekaźników na dobę.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski