MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orlen coraz bliżej gazu z łupków

jacek_s
Orlen coraz bliżej gazu z łupkówKolejny etap poszukiwań zakończył się sukcesem, Teraz czas na testy złoża.
Orlen coraz bliżej gazu z łupkówKolejny etap poszukiwań zakończył się sukcesem, Teraz czas na testy złoża. Jacek Świerczyński
W Syczynie zakończył się kolejny etap poszukiwań gazu łupkowego. Firma PKN Orlen z sukcesem przeprowadziła tam zabieg szczelinowania odwiertu. Była to pierwsza tak złożona operacja w Europie.

Jak informuje płocki koncern, obecnie trwają przygotowania do testu produkcyjnego. Pozwoli on na sprawdzenie, ile gazu wydobywa się z odwiertu. Szczelinowanie polega na wtłaczaniu skały mieszkanki wody, piasku i chemikaliów. Dzieje się to pod bardzo dużym ciśnieniem. W rezultacie skała pęka, uwalniając gaz. W Syczynie, szczelinowanie przeprowadzono na głębokości 2700 m.

– O skali trudności zabiegu świadczy fakt, że do jego wykonania wykorzystaliśmy 18 agregatów tłoczących o łącznej mocy 45000 KM wraz ze sprzętem towarzyszącym – mówi Wiesław Prugar, prezes spółki Orlen Upstream.

Cały zabieg przebiegł bez zakłóceń, bezpiecznie i zgodnie z planem.
– Wnioski oceniające rezultaty wykonanych prac będziemy formułować po zakończeniu pomiarów i starannym przeanalizowaniu zgromadzonych danych – dodaje Prugar.  PKN Orlen wierci w Syczynie od 2011 r. Przeprowadzono wówczas pierwsze analizy próbek skał. Okazały się na tyle obiecujące, że jesienią 2012 r. wykonano kolejny odwiert pionowy z odcinkiem poziomym o całkowitej długości 4100 m.

Do tej pory PKN Orlen zrealizował łącznie siedem odwiertów poszukiwawczych. W tym roku spółka zamierza kontynuować wiercenia. Przeprowadzi też drugie szczelinowanie hydrauliczne. Tym razem w Berejowie, w gminie Niedźwiada. Trwa już przetarg, który wyłoni wykonawcę prac.

Z końcem maja PKN Orlen rozpoczął w naszym regionie siódmy odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego. Prace w gminie Uścimów potrwają około 45 dni. Głębokość otworu zaplanowano na 3520 m. W najbliższych czterech latach Orlen zamierza przeznaczyć 5,1 mld zł na projekty wydobywcze, głównie dotyczące gazu łupkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski