Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiem tysięcy kobiet zostało po raz pierwszy matkami w 2019 r. na Lubelszczyźnie

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Wraz z epidemią, zwiększyła się liczba ról społecznych i zadań do spełnienia przez matki
Wraz z epidemią, zwiększyła się liczba ról społecznych i zadań do spełnienia przez matki Małgorzata Genca
Wraz z epidemią, zwiększyła się liczba ról społecznych i zadań do spełnienia przez matki. Oprócz bycia żoną i opiekunką dzieci stały się również nauczycielkami, pracownikami, kucharkami i sprzątaczkami. Czy im to pasuje?

Najwięcej kobiet z woj. lubelskiego zostaje po raz pierwszy matkami niedługo przed trzydziestką. Niewiele mniej pań decyduje się na macierzyństwo między 30 a 34 rokiem życia. W momencie urodzenia pierwszego dziecka kobieta ma najczęściej wykształcenie wyższe lub średnie. Zaś w zeszłym roku po raz czwarty matkami zostało 846 kobiet z woj. lubelskiego, po raz piąty - 246 kobiet, a po raz szósty - 73. Według danych GUS, współczynnik dzietności (liczba dzieci na kobietę) wynosi 1,32 na Lubelszczyźnie, podczas gdy w Polsce to 1,48.

Obecna sytuacja epidemii w największym stopniu zmieniła życie matek, które przeszły na pracę zdalną i w jednej chwili zostały zmuszone do spełniania w pełnym wymiarze kilku ról jednocześnie: opiekunki, nauczycielki, pracownicy, kucharki i sprzątaczki. Pracę i opiekę nad dziećmi łączy w pandemii połowa mam - tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Podczas, gdy wśród ojców łączenie ról jest udziałem co trzeciego, dlatego większość kobiet nie może liczyć na wsparcie partnera.

Najmłodsi uczniowie powoli wracają do lubelskich szkół. „Cze...

- Współcześnie coraz więcej mężczyzn wycofuje się na z góry upatrzone pozycje pod tytułem: "ja będę zarabiać pieniądze na rodzinę", co daje alibi i wytłumaczenie, że nie uczestniczą w wychowaniu dziecka w domu. Dlatego tych wymagań stawianych kobietom jest bardzo dużo. W związku z tym matki są przeciążone, bo muszą być jednocześnie żoną, opiekunką dzieci, pracownikiem, nauczycielką. Gdyby przeciętna kobieta chciała je wszystkie wypełnić, to nie wystarczyłoby jej doby. Obecnie w czasie epidemii dochodzą do tego jeszcze inne zajęcia, dlatego ewidentnie jest trudniej. Dlatego wielki szacunek dla kobiet, które z tym wszystkim jakoś się wyrabiają. Tym bardziej, że teraz nie za bardzo można skorzystać z pomocy dziadków, bo oni są w dużej grupie ryzyka związanego z koronawirusem - zaznacza psycholog dr Piotr Kwiatkowski.

Co druga z mam przyznaje, że obecna sytuacja sprawia jej poważne trudności, a niewiele mniej, że troska o dziecko oraz o karierę oznacza stres i lęk o pozycję w firmie. Obawy nasila trudna sytuacja na rynku pracy. Mimo tego listę najbardziej męczących obowiązków pracujących mam otwierają sprzątanie i zakupy, a nie obowiązki zawodowe.

Czy w tym wszystkim jest jeszcze miejsce na wolny czas, wypoczynek i rozwój matek?

- Trudno uwierzyć, ale tak. Czas dla siebie ma 84 proc. badanych pracujących mam. Mamy, po tym jak skończą pracę, posprzątają, odrobią z dziećmi lekcje i ugotują. Najchętniej relaksują się przy czytaniu książek oraz oglądaniu filmów i słuchaniu muzyki - mówi Halina Kochalska, rzecznik prasowy BIG InfoMonitor.

Z rejestru wynika również, że kobiety rzadziej mają nieopłacone rachunki, za to częściej czekają na alimenty od partnerów. Jak apeluje Rzecznik Praw Dziecka, dzieci, którym należą się alimenty, nie powinny być w czasie pandemii pozbawione środków do życia. Pandemia unieruchomiła też sądy, sprawy alimentacyjne stanęły, dlatego szansą na szybką pomoc dla najmłodszych jest pilne przyjęcie ustawy o alimentach natychmiastowych. Rzecznik zaproponował, by przepisy w tej sprawie zostały wprowadzone jako część kolejnej Tarczy Antykryzysowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski