Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Bronowicki czeka remont. Za unijne pieniądze

Małgorzata Szlachetka
W parku powstanie m.in. plac zabaw
W parku powstanie m.in. plac zabaw Anna Kurkiewicz
Lubelski ratusz przygotowuje dokumentację projektową rewitalizacji parku Bronowickiego. Wiemy, jak ma się zmienić to zaniedbane obecnie miejsce.

Szacowany koszt remontu parku to 8 mln zł. Miasto liczy, że dostanie na ten cel dotację z Unii Europejskiej.

- Na złożenie wniosku o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego mamy czas do 29 stycznia 2016 roku. Musimy do niego dołączyć dokumentację projektową i pozwolenie na budowę - wyjaśnia Bernadeta Krzysztofik, szefowa Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Lublin.

Okazuje się, że nie będzie konsultacji społecznych w sprawie zmian w parku.

- Obawiam się, że nie wystarczyłoby nam na nie czasu - tłumaczy dyrektor Krzysztofik.

Ratusz na razie umieścił na swojej stronie lublin.eu, w zakładce Mieszkańcy, ankietę składającą się z czterech pytań, m.in. „Czy w ciągu ostatniego roku odwiedziłeś/łaś Park Bronowicki?”, albo „Czy uważasz, że Park Bronowice na chwilę obecną ma zadowalającą infrastrukturę?” Na odpowiedzi UM Lublin czeka do 15 stycznia 2016 roku. - To historyczny park, dlatego potrzebna jest rzetelna debata o jego przyszłości i przygotowanie koncepcji zmian - odpowiada tymczasem architekt krajobrazu Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni.

Jakie plany ma ratusz? Między drzewami mają powstać nowy, ekologiczny plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu. Odnowionego miejsca ma strzec przed wandalami miejski monitoring. Będą też podjazdy dla niepełnosprawnych i ułatwienia dla niewidomych.

Plany są konsultowane z wojewódzkim konserwatorem zabytków, ponieważ założony w 1869 roku park jest zabytkowy. W Lublinie starszy od niego jest tylko Ogród Saski.

- Kilka lat temu powstał projekt przebudowy i do niego odnosi się ratusz - przypomina Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Konserwatorzy nie zgodzili się na lokalizację toalety obok placu zabaw, ale dali zielone światło dla budowy altanki.

Co z alejkami? - Nawierzchnia na części może być żwirowa, ale powinno się zadbać o jej jakość - podkreśla Kopciowski. - Reszta alejek byłaby utwardzona płytami kamiennymi, żeby dało się po nich np. jeździć na deskorolce - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski