Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Jurajski w Krasnobrodzie otwarty (FOTO)

KAW
W sobotę został otwarty Jurajski Park w Krasnobrodzie. Oglądajcie zdjęcia z pierwszego dnia działalności.

Na blisko 2 hektarowej przestrzeni w Dolinie Św. Rocha otwarto pierwszy na Lubelszczyźnie Park Jurajski. To niecodzienne przedsięwzięcie jest dziełem przedsiębiorcy z Lublina Janusza Sokoła, pedagoga i eksperta Instytutu Konsultantów Europejskich.

Szacuje się, że ten pomysłowo urządzony niecodzienny ośrodek z makietami dinozaurów, w ciągu roku może przyciągnąć nawet pół miliona turystów. Szczególne wrażenie na zwiedzających robią makiety gadów wykonane z żywicy epoksydowej i wkomponowane w pomysłowo zagospodarowaną przestrzeń lasu. Aktualnie znajduje się tu 17 makiet przedstawiających gady z różnych okresów. Największy dinozaur z okresu jury allosaurus ma 12 metrów długości i ponad 5 metrów wysokości. Imponująco prezentują się również posadowione na przyległej do zagajnika łące gady parasaurolofus oraz triceratops z okresu kredy. Do końca czerwca zainstalowanych zostanie kolejnych 10 makiet ukazujących prahistoryczne gady. Przybędzie między innymi makieta diplodoka mającego 27 metrów długości, jednego z największych dinozaurów roślinożernych z okresu jurajskiego oraz makieta największego mięsożercy z okresu kredy tyrannosaurusa reksa (T-Reksa) o długości 14 metrów.

- Krasnobród nie przypadkowo wybraliśmy na realizacje naszej idei. Jest to bowiem jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem przyrodniczym, geologicznym i klimatycznym zakątków tej części Polski. Tu niegdyś bowiem w okresie kredy znajdowało się morze o czym świadczą skamieniałości sprzed 65 mln lat jakie można podziwiać dzisiaj w krasnobrodzkich kamieniołomach. Dlatego też między inny chciałem, aby ścieżka edukacyjna jaką otworzyliśmy jeszcze bardziej promowała także to miejsce - mówi Janusz Sokół , prezes centrum Edukacji i Rekreacji Nobilis z siedzibą w Lublinie.

Podkreśla jednocześnie, że misja jaka sobie wyznaczyli wspólnie z żoną Emilią jest możliwa do realizacji dzięki przychylności samorządu miasta i gminy Krasnobród, który wyraził zgodę na dzierżawę blisko 2 hektarowej działki i realizację tego zadania. - To przedsięwzięci jest dodatkowym elementem promocji naszego miasta i gminy. Jestem przekonany, że ścieżka edukacyjna określana często parkiem jurajskim przyciągnie turystów i przyczyni się do popularyzacji niezwykłych walorów klimatycznych i krajobrazowych Krasnobrodu i jego okolic - mówi Wiesław Chmielowiec, burmistrz Krasnobrodu.

Ścieżka edukacyjna w Parku Jurajskim w Krasnobrodzie jest tak pomyślana, że można ją zwiedzać nawet bez przewodnika. Na trasie zwiedzania są bowiem zainstalowane tablice informacyjne przedstawiające w bardzo przystępny sposób prezentowane makiety dinozaurów ideę ośrodka. Realizacja tego przedsięwzięcia pochłonęła ponad 1 mln złotych. I na tym nie koniec . Właściciele mają bowiem plany rozwoju tego niezwykłego miejsca na Roztoczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski