Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasażerowie idą po odszkodowania od MPK Lublin

Sławomir Skomra
Każdy poszkodowany w pojazdach MPK może się zgłosić  do przewoźnika i dowiedzieć, jak ubiegać się o odszkodowanie
Każdy poszkodowany w pojazdach MPK może się zgłosić do przewoźnika i dowiedzieć, jak ubiegać się o odszkodowanie KWP Lublin
Średnio co 3. dzień do MPK zgłasza się poszkodowany pasażer

W poprzednią sobotę autobus linii nr 29 na ul. Kosmowskiej wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Do szpitala przewieziono w sumie 7 osób, w tym kierowcę, któremu policja chce przedstawić zarzuty. Poszkodowani w tym zdarzeniu już zaczynają się interesować, gdzie i jak mogą otrzymać odszkodowanie od MPK.

Co trzeci dzień
W 2015 roku do PZU, ubezpieczyciela MPK, zgłosiło się 105 osób, które miały roszczenia wobec miejskiego przewoźnika za urazy doznane w jego pojazdach.

- Chodziło o 83 zdarzenia, do których doszło w 2015 roku i dwadzieścia dwa z 2014 roku - precyzuje Weronika Opasiak, rzeczniczka MPK Lublin.

PZU ostatecznie uznało 42 roszczenia na łączną kwotę ponad 72 tysiące złotych.

- Najwyższe odszkodowanie wynosiło około 14 tys. zł - dodaje Opasiak. - Odszkodowania są wypłacane z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej MPK Lublin.

Za jakie urazy pasażerowie domagali się odszkodowań? Tego ani MPK, ani PZU nie ujawniają, zasłaniając się tym, że to dane wrażliwe.

W ostatnich latach w Lublinie do najpoważniejszego wypadku w miejskim autobusie doszło wiosną 2014 roku.

Za rondem Kowacza autobus linii nr 26 ostro zahamował. Dwoje pasażerów - kobieta i mężczyzna - wpadli na szklany ekran przy drzwiach pojazdu. Szkło się rozsypało i poraniło pasażerów.

- To nie była wina naszego kierowcy. Zajechał mu drogę inny samochód i zmusił do hamowania. Pasażerowie mogli dochodzić odszkodowania z OC sprawcy - przypomina Weronika Opasiak.

Wypadek autobusu MPK na lubelskim Czechowie

Wypadek autobusu MPK. Pojazd uderzył w drzewo (ZDJĘCIA)

Policja i mandaty
Wypadkami pasażerów komunikacji miejskiej zajmuje się też policja. W październiku zeszłego roku szukała świadków zdarzenia, do którego doszło w autobusie linii 34.

- Zgłosiła się do nas pani, według której kierowca autobusu wjechał na rondo przy al. Kompozytorów Polskich i nie zauważył, że jest już na nim inny samochód. Nagle zahamował, pasażerka upadła i się potłukła - opowiada Andrzej Fijołek z biura prasowego KWP Lublin. - Nie ma się co dziwić. Autobusy mają hamulce hydrauliczne i podczas nagłego hamowania pasażerowie mogą się przewracać - komentuje.

Zgłosili się świadkowie tego zdarzenia. Kierowca autobusu przyznał się do winy i został ukarany mandatem. Czy pasażerka ubiegała się o odszkodowanie? Jeśli tak, to nie od MPK, bo był to autobus prywatnego przewoźnika.

- Podobnych spraw mamy kilkanaście rocznie. W większości przypadków sprawcami szkody są kierowcy autobusów. I zazwyczaj się do tego przyznają - wyjaśnia Fijołek.

Jak starać się o odszkodowanie za wypadek w autobusie lub trolejbusie? Można od razu zgłosić szkodę PZU lub skontaktować się z MPK.

- Wówczas każdą taką osobę dokładnie poinformujemy, jaka jest procedura zgłoszenia szkody - tłumaczy Opasiak i zaznacza: - O uznaniu szkody i wypłaceniu odszkodowania decyduje ubezpieczyciel, a nie my.

Czytaj też: Wypadek autobusu MPK. Pojazd uderzył w drzewo
Wypadek autobusu MPK na Czechowie. Kierowca usłyszy zarzuty
Wypadek autobusu MPK na Czechowie. Kierowca na razie bez zarzutów


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski