Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perspektywy 2021. Wśród lubelskich uczelni po raz kolejny na prowadzeniu Uniwersytet Medyczny

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Archiwum
To już 22. edycja Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021, prezentującego najlepsze uczelnie w Polsce. Spośród lubelskich uczelni po raz kolejny najwyżej w rankingu uplasował się Uniwersytet Medyczny w Lublinie, a o cztery pozycje w górę awansowała Politechnika Lubelska.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie znalazł się na 21. miejscu wśród uczelni akademickich w Polsce. To spadek o 6 pozycji w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale nadal zajmuje najwyższe miejsce w naszym regionie. Jeśli przeanalizujemy wyniki rankingu wg kryterium "umiędzynarodowienia", to w tej kategorii lubelski Uniwersytet Medyczny znajduje się na podium wśród uniwersytetów medycznych w Polsce, podobnie jeśli chodzi o "warunki kształcenia" – w tym zakresie plasuje się na 8 miejscu spośród wszystkich uczelni w kraju.

– Przede wszystkim podchodzimy na spokojnie do wszelkiego rodzaju rankingów, bo one rządzą się własnymi prawami. Jesteśmy na 21. miejscu łącznie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i w bardzo bliskim obszarze uczelni medycznych, które uzyskały nieco więcej punktów i są obok nas, m.in. Pomorski Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. 21. pozycja nie jest złym miejscem. Cieszymy się, że bardzo wyróżniliśmy się w zakresie warunków studiów, bo to bardzo ważne. I oczywiście to z czego słyniemy, czyli umiędzynarodowienie - mamy jedną z największych grup studentów anglojęzycznych. Na KRAUM dyskutowaliśmy m.in. nt. akredytacji w Stanach Zjednoczonych, przystąpienia naszego kraju do światowej organizacji edukacji medycznej – mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i zapowiada, że są też takie obszary, w które uczelnia musi włożyć więcej pracy.

– Walczymy o lepszą organizację efektywności naukowej, zmieniliśmy strukturę organizacyjną uczelni, m.in. powołałem prorektora ds. współpracy z otoczeniem gospodarczym po to, żebyśmy mieli więcej możliwości eksploracji naszych wynalazków i patentów – dodaje.

Rektor podkreśla, że ważna jest rozwijająca się współpraca między uczelniami lubelskimi, która uaktywniła się od czasu rozpoczęcia rektorskich kadencji. Są grupy naukowe, robocze, wspólne publikacje w renomowanych naukowych czasopismach. Nie można zapominać także o pandemii, która odegrała w ostatnim czasie znaczącą rolę.

– Byliśmy zupełnie inną uczelnią pod kątem pewnych oczekiwań, wymogów wynikających z ich specyfiki. Uczestniczyliśmy bardzo czynnie w leczeniu naszego środowiska regionalnego, powstawaniu szpitala tymczasowego, w licznych działaniach edukacyjnych i kursach. To też wpływa na wyniki rankingu, bo trudno domniemywać takiej absolutnej wydolności jeśli chodzi o działalność naukową jak się pracuje ciężko albo jak się choruje i pracuje – przyznał rektor.

Na 27. pozycji znalazła się Politechnika Lubelska. To o cztery miejsca wyżej w porównaniu z wynikami ubiegłorocznej edycji rankingu. Natomiast w kategorii uczelni technicznych utrzymała się wysoko na 8. pozycji w kraju. Ale to nie jedyne powody do dumy. Politechnika Lubelska zanotowała drugą pozycję wśród czołowych uczelni wyróżniających się innowacyjnością.

– Po raz kolejny utrzymaliśmy I miejsce w kategorii patenty i prawa ochronne. Natomiast pod względem innowacyjności jedynie o włos ustępujemy Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu w Szczecinie. Skuteczny transfer najlepszych rozwiązań na rynek należy do ważniejszych zadań uczelni. Takie są oczekiwania otoczenia społeczno-gospodarczego, jak i samych naukowców. Dlatego tak istotne jest tworzenie na uczelni odpowiedniego zaplecza sprzętowego, organizacyjnego i finansowego, by pracownicy byli zainteresowani komercjalizacją i chcieli korzystać z ochrony patentowej. Sądzę, że na naszej uczelni to się udaje – mówi prof. Dariusz Czerwiński, prorektor ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej.

Na 43 pozycji ex aequo znalazły się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Dla największej uczelni w regionie to spadek o dziewięć miejsc i najsłabszy wynik od lat. Z kolei dla KUL to awans o dwa oczka. Gorzej wypadł w tym roku Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, który spadł o niemal dwadzieścia pozycji, zatrzymując się w szóstej dziesiątce.

– Tegoroczna lokata UMCS w rankingu szkół wyższych Perspektywy stanowi dla nas swojego rodzaju zaskoczenie, bowiem ostatnimi czasy systematycznie odnotowujemy wzrost pozycji naszej uczelni i kadry naukowej w światowych, znaczących zestawieniach takich jak: The Center for World University Rankings, Lista TOP 2% - zawierająca nazwiska najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie czy prestiżowy ranking Clarivate Analytics 2020 ukazujący najczęściej cytowanych naukowców świata wg bazy Web of Science. Dane zawarte w opublikowanym dzisiaj rankingu „Perspektyw” przyjmujemy więc z dystansem, tym bardziej, że niektóre wskaźniki rankingowe nie są dla nas do końca jasne i klarowne – przyznaje Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS i podkreśla, że ze względu na charakter uczelni, pewnych strat w punktach rankingowych, w stosunku np. do uczelnie technicznych, nie da się nadrobić.

Perspektywy stworzyły również Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych 2021

Tutaj na pierwszym miejscu, skacząc o dwa oczka w górę, uplasowała się Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, a na pozycję 6. przesunęła się w tym roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. To skok o 11 miejsc w górę.

Z kolei w zestawieniu uczelni niepublicznych żadna z lubelskich szkół nie znalazła się w czołówce. O siedem pozycji spadła w tym roku Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, zajmując tym razem 33. miejsce, a cztery pozycje za nią utrzymała swoje miejsce Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski