Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień próbnych egzaminów ósmoklasistów. Lubelskich uczniów zaskoczył „Pan Tadeusz”

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Łukasz Kaczanowski
Dziś po raz pierwszy od pięciu miesięcy ósmoklasiści zasiedli w szkolnych ławkach, aby przetestować się przed majową „małą maturą”. O godz. 9 otworzyli arkusze z j. polskiego, w następne dni będą zdawać matematykę i angielski.

- Wszystko jest pod kontrolą – zapewnia Marek Krukowski, dyrektor SP nr 51 w Lublinie i wymienia, że w szkole funkcjonuje pięć wejść, obowiązuje ścisły reżim sanitarny i takie zasady, jakie będą obowiązywać również na egzaminie majowym.

Według harmonogramu, w środę o godz. 7.50 odbyła się odprawa z nauczycielami nadzorującymi w poszczególnych salach, a już od 8.30 zaczęli schodzić się pierwsi uczniowie. Próbne arkusze egzaminacyjne otworzyli wszyscy według planu o godz. 9.

- Mieliśmy tylko jeden telefon, że dziecko jest na kwarantannie. Udostępniliśmy mu arkusz, żeby mogło w domu zmierzyć się z tymi zadaniami – dodaje.

SP nr 51 podczas egzaminów funkcjonuje normalnie, są ósmoklasiści, są i ci najmłodsi, którzy jako pierwsi powrócili do szkoły. W innych podstawówkach jest różnie, niektóre zdecydowały się przenieść zajęcia klas 1-3 na czas egzaminów do sieci.

Ósmoklasiści niemal po 5 miesiącach siedzenia w domu i nauki zdalnej zjawili się po raz pierwszy w murach szkolnych. Trudno dziwić się, że wraz z ich przyjściem pojawiło się również wiele emocji.

– Wielu ma lęki, myślę, że to nie tylko z obawy przed samym arkuszem, ale i z samego faktu wystawienia głowy ze swojej dziupli domowej i pokazania się kolegom i koleżankom. Tych emocji jest naprawdę sporo i to nie tylko związanych właśnie z wiedzą i umiejętnościami – mówi dyrektor.

- Straszyli nas tym „Panem Tadeuszem” i wykrakali, ale to, że wyskoczył teraz, może być zapowiedzią, że nie będzie go w maju – komentuje Janek, lubelski ósmoklasista. – To zadanie z opisywaniem zdjęć na okładkach było bardzo proste. Dobrze, że w wypracowaniu można odnieść się do dowolnej lektury, to rozwija kreatywne pisanie. W ogóle prosty był ten egzamin – dodaje Ania, z sąsiedniej ósmej klasy, która jednak odczuwa większy strach przed jutrzejszą matmą.

- To jest pierwsza poważna próba, która decyduje o dalszej drodze edukacyjnej. To są dzieciaki, które mają sporo ambicji i marzeń. Egzamin ósmoklasisty to taka próba konfrontacji, na ile moje wyobrażenia o mnie w zderzeniu z wynikami egzaminu pozwolą mi te marzenia zrealizować – tłumaczy Krukowski i dodaje, że do tego dochodzi pewnie presja rodziców i nauczycieli. – nauczycieli. - Wszystko teraz postawione jest j na głowie, ósmoklasiści na pewno nie mają łatwo – podsumowuje.

Próbne egzaminy ósmoklasistów potrwają do końca tygodnia. W czwartek uczniowie będą uzupełniać arkusze z matematyki, z kolei w piątek m.in. z języka angielskiego.

Ósmoklasiści na trzy dni powrócili do szkolnych ławek. Dziś ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski